Britský videoherní průmysl bojuje proti genderové nerovnováze

Dát životu černému elfovi ve fantastické videohře, mírně mluvená školní dívka Hannah se nakloní do mikrofonu a dodá zlověstné varování: „Tento svět lehne prachem!“ Se sedmi dalšími žákyněmi se třináctiletá učí triky obchodu s hrami v rámci iniciativy, která povzbudí více dívek, aby vstoupily do průmyslu.

Jodie Azharová, 30 let, vedoucí technická umělkyně na slot automaty online v Creative Assembly, představuje portrét ve svých kancelářích v Horshamu.

V uplynulých třech letech se Creative Assembly, jeden z největších britských největších vývojářů videohry, zúčastnil workshopů zaměřených pouze na dívky v kancelářích v Horshamu v jižním Londýně. „Našli jsme skvělou zpětnou vazbu ze strany studentů a rodičů,“ řekla Jodie Azhar, vedoucí technická umělkyně na téma Total War: Warhammer , vlajková loď studia. „Chceme se zabývat těmi mylnými představami, jako je: „To není pro ženy v tomto odvětví“ a „Moje máma mi říká, že nemám opravdovou práci.

Se svými obdélníkovými brýlemi a červeným světlem pozná Azhar jako mladá žena, že je výjimkou ve britském průmyslu videoher. Podle studie z roku 2016 obsazují ženy jen 19 procent pracovních míst, navzdory skutečnosti, že ženy tvoří polovinu britských hráčů. „V 19 procentech, kolik z těch žen skutečně dělá hry?“ Zeptala se Marie Claire Isaaman, prezidentka skupiny „Ženy ve hrách“, která se snaží zvýšit zastoupení žen. „Pokud se podívám na řadu dalších údajů, většina žen nevyrábí hry,“ dodala. „Takže máte všechny mužské týmy, které vyvíjejí ženské postavy. To může být velký problém.

Pro Azhar je tento nedostatek především spojen se vzděláváním. „Myslím, že největší problém, jak se ženy dostávají do průmyslu, pochází ze školního věku,“ řekla AFP. „Přestože jsem milovala hraní videoher, neuvědomovala jsem si, že by to mohlo být profesionální kariérou. Ve škole jsem o těchto možnostech nikdy neslyšela.

Značný rozdíl lze odvodit z nedostatku nabídky, přičemž méně dívek si přeje studovat předměty STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika),“ říká Richard Wilson, vedoucí nezávislé asociace vývojářů videohry ve Velké Británii.

Část nerovnováhy byla také připisována negativním postojům ve světě videohry, tvrdí, že se v roce 2014 vytvořil s takzvaným incidentem „Gamergate“.

Řada se soustředila na obvinění, že novináři uměle posílali hry vytvořené vývojářkami, ale brzy se udělaly temné zatáčky se smrtí a znásilňováním, které se postavily proti nezávislému vývojáři Zoe Quinnovi.

Na druhou stranu studia vypadají méně nerozhodně při obsazování žen jako hlavních postav, například v posledních verzích Horizon: Zero Dawn a Uncharted: The Lost Legacy. V posledních letech se stále více žen zapojilo do rozvojových týmů. Odvětví vzrůstá: Spojené království má více než 2 000 studií, zaměstnává kolem 13 000 lidí a průmysl v roce 2017 vzrostl o 7 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *