ENERGETICKÉ ŠTÍTKY NOVĚ I PRO BOJLERY A TEPELNÁ ČERPADLA

Od letošního září vstoupilo v platnost opatření Evropské unie pod názvem „Ekodesign“, jež výrobcům ukládá povinnost označovat spotřebiče určené pro vytápění a ohřev vody energetickými štítky. Kromě lednic, praček nebo televizí tak budou štítky nově i na plynových a elektrických kotlech, tepelných čerpadlech a ohřívačích vody. Například kotle se sezónní energetickou účinností vytápění pod 86 procent zcela skončí, levnější nekondenzační plynová zařízení tak už nesmějí na trh. Prodávat lze pouze skladové zásoby.

Cílem směrnice je snižovat spotřebu energie a zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů. Na jejím základě museli výrobci začít „štítkovat“ běžné spotřebiče, později i pneumatiky. Nově tedy štítky přinášejí snadnější orientaci i v široké nabídce ohřívačů vody a tepelných čerpadel. Spotřebitelům umožňují snadno si u jednotlivých výrobků porovnat hladiny akustického výkonu a třídu energetické účinnosti, a především hodnoty roční energetické spotřeby, která odhalí rozdíly v očekávaných ročních nákladech na provoz výrobku.
Předpis se samozřejmě stal pro zodpovědné výrobce impulzem začít dodávat na trh zařízení s novými parametry. Vedle ohřívačů vody v nejběžnějších energetických třídách D a C se už v srpnu objevil na trhu například unikátní elektrický OKHE SMART, který se řadí do velmi úsporné třídy B, který na letošním veletrhu FOR THERM získal od odborné poroty čestné uznání v soutěži Grand Prix. Jeho roční spotřeba je pouhých 1255 kWh.
Směrnice zakazuje od 26. září uvádět na trh nekondenzační plynové kotle napojené do komína, s výjimkou kotlů s výkonem do 10 kW určených k vytápění a kotlů s výkonem do 30 kW s průtokovým ohřevem teplé vody. Zákaz se týká i nekondenzačních plynových kotlů v provedení turbo, u kterých se spaliny odvádějí obvodovou stěnou nebo střechou. Třídy energetické účinnosti však čeká další zpřísňování: už za dva roky se dotkne energetické účinnosti elektronických, zásobníkových a kombinovaných ohřívačů vody.

Text: redakce -ll -, foto: DZ Dražice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *