Energetický štítek domu

Už od roku 2013 platí v České republice povinnost opatřit nemovitost při jejím prodeji energetickým štítkem. Stejně jako se sleduje energetická třída u spotřebičů, obrací se pozornost také na budovy. A není divu, budovy představují pro životní prostředí velkou zátěž.

Zodpovídají totiž přibližně za 65 % veškeré spotřeby tepla a asi 50 % spotřeby elektrické energie. Majitele tak jejich provoz může stát nemalé peníze. Každý by proto měl vědět, jak ekologicky náročnou nemovitost si pořizuje, a hlavně, kolik zaplatí v pravidelných měsíčních poplatcích za služby. Výhodu má ten, kdo už teď bydlí v energeticky úsporném bytě nebo domě, protože výrazně ušetří na nákladech za energie, hlavně za vytápění.

Pro koho je povinný

Energetický průkaz pro nemovitost musí zajistit všichni majitelé novostaveb s energeticky vztažnou plochou nad 50 m2 a majitelé budov, které prošly výraznou rekonstrukcí. U bytových domů se zpracovává průkaz pro celý dům, který potom při prodeji a pronájmu mohou využívat všichni vlastníci jednotlivých bytových jednotek. Pokud chce majitel svůj byt prodat, energetický štítek potřebuje už teď, při pronájmu platí povinnost až od příštího roku. Pokud se majiteli bytu zatím nepodařilo před podání písmené žádosti získat, může jej nahradit vyúčtováním spotřeby elektřiny, plynu a vytápění pro příslušnou bytovou jednotku za poslední tři roky. Hodnoty z energetického štítku se musí uvádět už při inzerování nemovitosti k prodeji. Pokud by její majitel potřebné doklady zprostředkovateli prodeje nebo pronájmu nepředal, musí realitní makléř do inzerátu uvést nejhorší klasifikační třídu (mimořádně nehospodárná – G), jinak se vystavuje riziku udělení sankce.

Kdo ho zatím nepotřebuje

Průkaz nepotřebují budovy, které majitelé nemají v úmyslu prodávat ani pronajímat, rekreační objekty, budovy s energeticky vztažnou plochou do 50 m2 a nemovitosti nabyté v dědickém řízení. Stejně tak jsou povinnosti zproštěny například kulturní památky, církevní objekty a podobně.
Energetické štítky zatím nemusí zatím řešit ani majitelé družstevních bytů, respektive družstevních podílů, kteří chtějí nemovitost pronajmout či prodat.

Text: redakce -ll-, foto: Veka, ProdesiDomesi, Ateliér Kunc, Bahal, Velux, Pasivní domy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *