Faktory, které rozhodují při výběru oken

Rozhodujících faktorů, které hrají důležitou roli při výběru plastových oken, je celá řada. Ovlivňují nejen životnost oken, ale zejména jejich tepelně-izolační vlastnosti či schopnost protihlukové ochrany. Které faktory je tedy třeba mít při výběru plastových oken na paměti?


1. Míra prostupu tepla oknem a tepelné zisky

Jedním z nejpodstatnějších faktorů pro výběr oken je míra prostupu tepla. Ta je určena takzvaným parametrem Uw, který udává množství tepelné energie unikající oknem o velikosti jednoho čtverečního metru při teplotním rozdílu jednoho stupně. Hodnota tohoto ukazatele by samozřejmě měla být co nejnižší.

2. Typ zasklení a distanční rámeček

Od použití tradičních dvojskel se postupně ustupuje, neboť trojskla mají lepší izolační vlastnosti. Jejich nevýhodou jsou však vyšší pořizovací náklady a také větší hmotnost, která může představovat zvýšenou zátěž pro okenní rámy a panty. Trojskla mohou někdy snižovat prostupnost slunečního záření, což eliminuje tepelné zisky. Tomu lze předejít použitím speciální fólie. V podstatě tak vznikne třívrstvý systém se dvěma komorami, ovšem s nižší hmotností.
Okrajový distanční rámeček významně ovlivňuje teplotu skla v jeho okolí a také to, zda se bude na okrajích skla kondenzovat vodní pára. V dnešní době se téměř bez výjimky upřednostňují plastové distanční rámečky.

3. Počet komor

Zažité přesvědčení o tom, že větší počet komor je vždy ku prospěchu věci, není zcela opodstatněný. S větším počtem komor se totiž snižují izolační vlastnosti. Proto je mnohem důležitější kvalitní materiál s dobrými izolačními vlastnostmi, než samotný počet komor.

4. Použitý druh dřeva

Nejčastěji používanými materiály při výrobě eurooken jsou borovice, smrk a meranti. Borovice je dobrým řešením díky své tvrdosti, pevnosti a odolnosti, ale zároveň se s ní velmi dobře pracuje. Meranti, tedy speciální druh borovice připomínající mahagon, se rovněž vyznačuje výbornými vlastnostmi. Menší odolností je charakteristický smrk, který je však cenově dostupnější. Jiná dřeva jsou spíše ojedinělým řešením.

5. Vyhovující těsnění, kování a připojovací spára

Nejvhodnější je zvolit okna se středovým těsněním, které je nejúčinnější. Připojovací spára by měla zamezit průniku vody a její kondenzaci, ale zároveň umožnit dilataci. Proto jsou těsnicí pásky nepostradatelné.
Při každodenní manipulaci je nedocenitelná klika umožňující čtyři polohy, tedy nepropustné zavření okna, klasické otevření, větrání a mikroventilaci. Rovněž stojí za zvážení použití kování s dětskou pojistkou.

6. Míra bezpečnosti

Okno je nejčastější přístupovou cestou zlodějů. Tuto hrozbu je možné minimalizovat volbou oken s kvalitním celoobvodovým kováním. To nejen zvyšuje bezpečnost, ale také zlepšuje uživatelský komfort při manipulaci s oknem. Kování je možné zabezpečit také vložením několika dalších zavíracích bodů, podobně funguje také uzamykatelná klika.

7. Spolehlivost dodavatele

Důležitým ukazatelem je nejen nízká cena, ale také použitý materiál a technologické postupy při výrobě. Vhodné je obrátit se na dodavatele plastových oken, který rovněž zajistí jejich odbornou montáž. O spolehlivosti dodavatele samozřejmě nejvíce napoví reference klientů.

8. Délka záruční lhůty

Při výběru plastových oken nelze opomenout ani záruční podmínky daného výrobce. Samozřejmě platí, že čím je poskytnutá záruka delší, tím lépe. V současnosti se stává běžnou praxí záruční doba o délce deseti let. Dodavatel by měl rovněž nabízet pozáruční servis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *