Lenošení povoleno

Ti, kdo léto na zahadě spojují hlavně s odpočinkem, se rozhodně neobejdou bez odpovídajícího vybavení v podobě venkovního nábytku. Zaměříme se především na zahradní lehátka.
Spolehlivost, kvalita konstrukce i materiálu, funkčnost, ergonomie. To jsou základní požadavky, jež by správně vybrané modely pro příjemné a zdravé poleženíčko měly splňovat. Zajímat bychom se měli rovněž o odolnost, náročnost údržby a skladování.

Dřevo je klasika

Materiál, který nejen v zahradě či na terase dobře vypadá, ale i dobře slouží. Venkovní prostředí snášejí nejlépe exotické dřeviny. Sázkou na jistotu je pak například osvědčený olejnatý teak, pevné bangkirai nebo meranti, zvolit však lze i eukalypt nebo akácii. V kurzu jsou rovněž speciálně upravené materiály, k nimž patří například zušlechtěná varianta akátu (severoamerická Robinie) rotimber. Disponuje mimořádnou elasticitou, tvrdostí a odolností proti vlhkostí a poškození. Adekvátní vnitřní i povrchové ošetření potřebují domácí suroviny, stejně jako pravidelnou údržbu v podobě lakování či napouštění.

 

Výplety vedou

Jednoznačným hitem jsou lehátka s kovovou či hliníkovou kostrou vyplétanou moderními materiály. Patří k nim bezesporu syntetický ratan známý pod různými názvy, stejně jako umělý vodní hyacint (Hularo, Viro, Natural Rattan, Wicker, Mirotex, Wittex, Sunlom plus…). Pohlednému designu a funkčnosti nahrávají rovněž zdušné tkaniny z různých moderních materiálů, jež jsou příjemné na dotek, odolné vůči slunci, dešti i UV záření. Navíc poskytují potřebný komfort i při dlouhodobém ležení, protože jsou adaptabilní na tvary těla. Ve vyplétaných lehátkách lze příjemně odpočívat i bez podušek, ovšem některé typy se bez nich neobejdou.

Text: redakce, foto: Diamond design, Finezza design, JV Pohoda, Dimenza, La Casa Nova, Punto Design, Innex

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *