Materiály budoucnosti

Budoucnost materiálů spočívá v přírodě a v recyklaci

 

Současní designéři se snaží být stále šetrnější k přírodě, minimalizovat dopad existence lidstva na planetu, využívat ekologických materiálů nebo dát nový život těm už použitým.

 

Přírodní zdroje mohou být využity také celou řadou nových neotřelých způsobů. Společně s pražskou knihovnou materiálů matériO jsme připravili přehlídku několika nejzajímavějších a nejkreativnějších přístupů k tomu, jak lze naložit s netradičními materiály.

 

Hliníková pěna – Alusion

 

Díky své porézní struktuře snese na první pohled přirovnání k jakési kovové houbě. SAF (Stabilized Aluminium Foam) se vyrábí vháněním plynu do roztaveného hliníku, který obsahuje také jemné keramické částečky. Tímto procesem vzniká lehká pěna, která se následně odlévá do formy panelů a dalších tvarů. Výsledný materiál lze využívat především v architektuře, a to k realizaci fasád, obkladů stěn či stropů nebo také částí dveří a podobně, protože skvěle absorbuje zvuk. Jde o recyklovatelnou hmotu, která se v současné době vyrábí ve třech variantách, odlišných především velikostí pórů ve struktuře a typem povrchu. Aplikována byla například při výstavě budovy Fondazione Prada v Miláně. Obnovené prostory industriálního komplexu z roku 1910, za jejichž zdařilou rekonstrukcí stojí architektonická firma OMA Rema Koolhaase, nyní slouží jako muzeum současného a moderního umění a galerie.

 

 

 

„Dřevo“ z rýžových slupek – Resysta

Extrémně trvanlivý materiál, který je odolný vůči slunci, dešti, mrazu a slané vodě, tvoří ze 60 % rýžové slupky, 22 % sůl a z 18 % minerální olej. Vzhledem připomíná exotické dřevo, ale na rozdíl od něho je velmi nenáročný na údržbu, nepraská a je rezistentní proti škůdcům a plísním. Lze jej – stejně jako dřevo – řezat, lakovat či do něho vrtat. Resysta nejen skvěle vypadá, ale je zároveň také recyklovatelná a recyklovaná, čímž maximálně splňuje požadavky na ekologickou udržitelnost.

 

 

 

Pěnové sklo – Foamglas

 

Je vyrobeno ze 100 % skla, obsahujícího křemičitý písek, vápenec, sodu a minerály. Materiál tvořený miliardami hermeticky uzavřených buněk, naplněných inertním plynem, se vyznačuje vysokou pevností a odolností vůči tlaku, je vodovzdorný a nehořlavý, ale také ekologický a šetrný vůči životnímu prostředí. Eliška Motlová ho použila pro ztvárnění objektu s názvem Victoria z pěnového skla, který lze použít jako dekoraci na vodní hladinu a zároveň jako mísu do interiéru.

 

„Pro Victorii mi byl inspirací list největšího leknínu Viktorie královské, který dokáže udržet i dítě. Jeho pomyslnou křehkost a pevnost jsem převedla do skla. Chtěla jsem udělat něco odolného povětrnostním vlivům a využít toho, že pěnové sklo může plavat a je možné z něho doslova sochat,“ říká autorka objektu. Victorii vytvořila ve čtyřech tvarových provedeních, přičemž v jedné z nich experimentovala s naléváním horké skloviny do pěnového skla. Výsledek působí více organicky, vzbuzuje pocit, jako by byl neustále v pohybu a jako by se bublající sklovina chtěla z leknínu rozlít.

 

 

Venkovní textilie – Sunbrella

 

Tkanina, vyrobená z poloviny z recyklovaných barvených akrylových vláken, je odolná proti UV záření, plísním, vodě i znečištění. Vzhledem k tomu, že se skvěle vyrovnává s klimatickými vlivy, lze ji využít k výrobě potahů pro zahradní nábytek nebo pro realizaci vybavení, určeného pro lodě a jachty.

 

 

Rámeček

 

Pražské informační a vzdělávací centrum materiO se zaměřuje na neobvyklé nebo inovativní materiály, které jsou nějakým způsobem zajímavé, ať už z pohledu specifických technických vlastností, designu, technologie výroby nebo třeba ekologického přínosu. Poskytuje (nejen) odborné veřejnosti informace, ale i fyzický kontakt s novými materiály, jejichž výrobci i uživatelé si mohou v břevnovském showroomu nejen prohlédnout a osahat více než 2 500 fyzických vzorků a využít online databázi přesahující 8 000 materiálových karet, které jsou neustále aktualizovány, ale také využít konzultací, poradenství nebo se zúčastnit některého z tematicky zaměřených seminářů. Centrum je styčnou plochou mezi tvůrčími obory, jako jsou architektura, design, móda či výtvarné umění, a vědou a výzkumem. Knihovna pomáhá usnadnit orientaci v široké škále materiálů a technologií, které se v současné době rychle rozvíjejí.

 

 

 

text: Jarmila Raková foto: archiv firem, Barbora Štefánková, Radek Švinderský, Tomáš Rubín

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *