Proč vyměnit starý výtah za nový?

Ve starých panelových domech může být pro obyvatele jízda výtahem děsivým okamžikem. Staré výtahy, které své již odsloužily často vydávají divné zvuky, jízda je pomalá s občasnými záseky. V takovém okamžiku už není jediný důvod modernizaci odkládat. Proč se výměna vyplatí a kdy je dokonce nutná, se dočtete v našem článku.

Osobní zodpovědnost

Každý majitel nebo provozovatel výtahu si musí uvědomit jednu věc, a to že je zodpovědný za způsobilost provozovaného zařízení. Tato povinnost vyplývá z platné právní legislativy a znamená, že pokud dojde k úrazu nebo škodě na majetku, může hrozit provozovateli soudní stíhání.

Soudní stíhání může hrozit i provozovateli, který výtah nechává pravidelně opravovat a podrobuje ho servisním kontrolám a odborným zkouškám. Na druhou stranu nikdo nemůže provozovateli nakázat rekonstrukci výtahu. Ani smluvní odborná servisní firma není oprávněná výtah vypnout, pouze může ukázat na rizika.

Inspekční zpráva

Každý výtah musí být po 12 letech zkontrolován Inspekční prohlídkou. Tu provádí autorizovaný nezávislý Inspekční orgán. výsledkem kontroly je protokol, kde jsou zanesené všechny nedostatky a možná rizika. Rizika se pak dělí do tří skupin – nízká, střední a vysoká rizika.

Na základě těchto skupin a se ve zprávě vyhodnocuje celkový stav a k jednotlivým nedostatkům se stanoví nejzazší lhůta pro jejich odstranění. Od stanovených lhůt se pak odvíjí odstraňování jednotlivých nedostatků a dochází k modernizaci výtahu.

Normy a předpisy
Staré výtahy a výtahové šachty již dávno neodpovídají současným platným normám a předpisům. Nové komponenty a systému musí zabezpečovat maximální bezpečnost a spolehlivost provozu. Moderní výtahy prošly výraznou změnou a jsou rychlejší, mají vyšší nosnost a zdvih.

Vyplatí se komplexní výměna

Odborníci tvrdí, že nejlepším řešením je vyměnit celé zařízení. Hlavní důvody jsou, že se tím “odstraní” veškeré nedostatky zařízení, veškeré práce proběhnou najednou, tedy výtah se odstaví pouze jednou, a dojde k celkovému zlepšení jízdních vlastností.

5 důvodů proč starý výtah vyměnit

1. snížení provozních nákladů
2. zvětšení kabiny (zvýšení provozní kapacity)
3. zvýšení rychlosti výtahu
4. tišší provoz
5. plnohodnotná záruka na celé zařízení

S celkovou výměnou také souvisí snížení nákladů za opravy, časté poruchy a následný servis výtahů. S modernizací výtahu automaticky zvyšujete hodnotu jednotlivých bytů i celkového objektu. Samozřejmostí je zvýšení bezpečnosti a také méně stížností ze strany nájemníků a uživatelů výtahu.

Z čeho můžete vybírat?

V současné době je trh s výtahy opravdu široký a nabízí celou řadu možností, které dokáží vyhovět každému prostoru. Není již výjimkou, že se dělají kromě vnitřních i venkovní výtahy, které jsou výrazným architektonickým prvkem. Není problém vybudovat výtah v domě, kde nikde nebyl nebo přidat další výstupní stanice. stále více se volí hydraulické výtahy, které mají tichý provoz a nízké provozní náklady.

V čem modernizace spočívá?

● rekonstrukce strojovny
● přestavba výtahové šachty
● instalace nové kabiny
● výměna vstupních dveří na všech patrech
● instalace digitálních ukazatelů ( v jakém patře se výtah nachází)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *