Retro, vintage nebo rustikální svítidla? Poznáte rozdíl?

Retro, vintage styl nebo rustikal – tyhle styly jsou opět na vzestupu. Najdeme je v tuzemských i zahraničních domácnostech, obývacích pokojích, rustikálně vybavených kuchyních, ale třeba i na chatách, kam míříme o víkendu. Jaký je mezi těmito styly rozdíl a kam se jednotlivá svítidla hodí? Právě o tom je tento článek.

Když se řekne retro

Slovo „retro“ pochází z latinské předpony retro, což znamená „zpět“ nebo „v minulosti“. Pro použití slova „retro“ nebo „retro styl“ se obecně předpokládá časový posun minimálně o 15 nebo 20 let zpět. Správným významem retra je označení pro něco minulého, zaniklého, bývalého. Zkrátka a jednoduše se může jednat o označení pro cokoliv zpět v čase. Nesprávně se styl retro zaměňuje s označením pro dobu vztahující se k 50. až 70. letům 20. století. Ve skutečnosti můžeme jako retro označit trend, k němuž se jednoduše vracíme v čase. Takové retro žárovky tak mohou být připomínkou vašeho dětství nebo života vašich rodičů či prarodičů.

Když se řekne vintage styl

Vintage je oblíbeným stylem celebrit i našich babiček. Čerpá svou inspiraci v dobách dávno minulých. Nejčastěji vychází z 50. a 60. let minulého století. Na rozdíl od retro stylu se vintage soustředí na vše původní. Vintage styl se neprosazuje pouze v oblasti bydlení. Unikátní kousky, které pamatují doby dávno minulé, vyhledávají také módní návrháři. Obecně je pro tento styl charakteristický návrat k přírodě a vytvoření útulného a pohodlného prostoru. Vintage lampy jsou jeho neodmyslitelnou součástí.

Když se řekne rustikal

Pro styl rustikal je typický život na anglickém venkově, který čerpá náměty a inspiraci z přírody. Anglický venkovský styl lze charakterizovat jako dokonale nadčasový. Nechte se proto inspirovat tradicí, která si na nic nehraje, nic nepředstírá, a naopak nádherně splývá se životem a každodenními potřebami. Pro styl rustikal je typická kombinace venkovského stylu s exotickými doplňky. Hodí se nejen na chaty, ale uplatnění najde také v kuchyních nebo obývacích pokojích. Opět jde o styl, který stávající prostor přetváří v útulné místo, kde bude život opravdovým zážitkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *