5 způsobů jak si zařídit praktickou a útulnou jídelnu

Jídelna je jedna z nejdůležitějších místností každé domácnosti. Je místem, kde se scházíme s rodinou ke společným snídaním. Místem, kam usadíme naše blízké při večeři. Ale i místem, kde se uskuteční mnoho významných událostí, jako jsou narozeninové oslavy či slavnostní obědy.

Jak zařídit, aby vaše jídelna byla nejen praktická, ale také útulná? Přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám při zařizování této místnosti jistě pomohou.

Poctivý stůl je základ

Základním prvkem každé jídelny je stabilní stůl. Jídelní stoly můžete dnes pořídit v mnoha velikostech, tvarech i použitých materiálech. Stůl by měl být vždy dostatečně velký, aby se k němu pohodlně usadila celá rodina. Pokud vám to prostorové dispozice bytu dovolí, pořiďte si opravdu velký jídelní stůl, ke kterému bude moci přisednout velký počet lidí.

Jestliže máte na jídelnu málo místa, pořiďte si klasický obdélníkový stůl. Velmi praktické jsou rozkládací stoly, které lze příležitostně rozložit, pokud se vás k večeři sejde více. Skvělým doplňkem jsou velmi praktické servírovací stolky. Díky nim zvětšíte plochu pro servírování jídla, uvolníte místo pro vaše lokty a vyřešíte problém, kam s použitým nádobím během stolování.

Židle musí být pohodlné a odpovídat velikosti stolu

Židle by měla odpovídat velikosti stolu a měla by být především pohodlná. Nesmí chybět dostatečně vysoké opěradlo pro záda. Ideální je polstrování, díky kterému se vám bude pohodlně sedět i několik hodin. Stejně jako stoly, i jídelní židle jsou na výběr v různých materiálech. Mohou být dřevěné, kovové, z plastu nebo z dýhy. Židle můžete mít s područkami nebo i bez nich.

Do velkého prostoru můžeme použít robustní masivní židle s vysokými opěráky. Naopak do menší jídelny se hodí spíše jednoduché a menší židle. Skvělým řešením mohou být také lavice, ať už jde o ty rovné nebo rohové. Jídelní lavice vám umožní pohodlně usadit daleko více lidí než klasické židle. Zároveň jde o zajímavý kus nábytku, který skvěle doladí vzhled vaší jídelny. K dostání jsou navíc i takové, které v sobě skrývají praktické úložné prostory.

Jídelní kout v jednom stylu

V případě, že si pořizujete zvlášť stůl a zvlášť jídelní židle, myslete na to, aby vše ladilo. Nábytek nemusí být nutně ze stejného materiálu, ale měl by k sobě určitým způsobem pasovat. Pokud si netroufáte kombinovat, můžete si pořídit již sestavené jídelní sety.

Ty se většinou skládají ze stolu a vhodném počtu židlí. Mohou být ale doplněny také o lavice, různé stoličky, případně i servírovací stolky a další kusy nábytku vhodné právě do jídelny.

jídelní sety
jídelní sety

Nepodceňujte světlo

Osvětlení je důležitou součástí každé místnosti. A ani v jídelně byste ho neměli podceňovat. Vždy jedno světlo by mělo být umístěno přímo nad stolem. Tím dodáte vašemu jídelnímu koutu na útulnosti.

Doplňky a dekorace dodají osobní kouzlo

Dodejte své jídelně osobní kouzlo a nádech domácí pohody zajímavými bytovými doplňky a dekoracemi. Na stůl můžete položit hezká prostírání, svícen nebo vázu s čerstvě nařezanými květinami. Židle můžete doplnit o zajímavé potahy nebo polštářky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *