Sezóna se blíží! Kdy a jak začít sekat?

Těšíte se, až budete v létě chodit bosí po trávníku? Aby váš trávník na dotek nepřipomínal strniště, je třeba o něj pečovat už od jara. Pojďte se tedy podívat, kdy a jak začít sekat, aby byl váš trávník zdravý, hustý a krásně zelený.

Zbavte trávník listí i mechu

Než se rozhodnete po zimě poprvé posekat, je důležité nejprve zbavit trávu všech organických zbytků, které na ní leží a omezují ji. Aby trávník správně rostl, potřebuje prostor k dýchání i růstu. Odstraňte tedy zbytky listí, starou trávu i mech. Pokud nemáte času nazbyt, nebo se vám nechce namáhat s hráběmi, zkuste vertikutátor. Tenhle pomocník udělá všechnu otravnou práci za vás a navíc provzdušní půdu a zbaví vás zbytků sněžné plísně. Váš trávník pojede vzhůru jako nikdy.

První sekání po zimě? Žádná věda

Načasování. To je, oč tu běží. Kdy tedy zaseknout do trávníku poprvé? Obecně lze říci, že v nižších polohách a teplejších oblastech je dobré začít sekat přibližně od druhé poloviny dubna. Naopak v chladnějších oblastech s vyšší nadmořskou výškou můžete počkat i do května. Vše záleží na aktuálních teplotách a počasí obecně.
TIP: Tu správnou chvíli pro první sekání poznáte bezpečně podle délky trávníku. Pokud je tráva delší přibližně o 1/3, než byste rádi, můžete se zaseknout.

Pravidelné sekání zajistí hustý trávník

Možná si říkáte, že je zbytečné se o trávník starat už na jaře, když ho vy ani další členové rodiny ještě nevyužijete na 100 %. Pravý důvod spočívá v tom, že na jaře jsou mladé výhonky dravější a rychleji rostou. Když tedy budete zahradní sekačkou pravidelně zkracovat, trávník krásně zhoustne.
TIP: Při sekání myslete na to, jak často budete trávník zavlažovat a hnojit. Pokud víte, že na chatu budete pravidelně jezdit jednou za 14 dní, nechte stébla delší. Vytváří nad kořínky stín a brání tak vysušení.

Nezapomeňte pohnojit

A co dělat ihned po dosečení? Po dlouhé zimě je trávník hladový po živinách, je tedy dobré ho pohnojit. Nejen že povzbudí růst, ale trávník bude silnější a odolnější proti plísním a mechům. Počkejte ale na oblačný den. Přímé slunce v kombinaci s hnojivem by trávník spálilo. A na konec patří důkladná zálivka. A máte hotovo!

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *