Aktuální trendy v zateplení panelových domů

Rekonstrukce panelových domů je již běžnou záležitostí. Česká panelová sídliště se proměňují, dostávají nová okna a dveře, nové fasády, které hrají barvami a celkově domy vypadají bezpečnější a estetičtější. Proč je dobré rekonstruovat panelový dům, jaké jsou novinky a jaké dotace je možné využít, to se dočtete v následujícím článku.

Rekonstrukce domu i bytu

Panelové domy byly vystavěné v 70. letech minulého století a už tehdy to nebyla žádná sláva. Byly používané nekvalitní materiály, které byly zdraví škodlivé a v současné době zmizela už i jejich funkčnost.

V bytech byla používaná například umakartové jádra nevyhovují požárním ani hygienickým požadavkům. Stejné je to s původní sendvičovou konstrukcí, která se nahrazuje konstrukcí z ocelových profilů a je opláštěná sádrokartonovými deskami. Další variantou jsou konstrukce vyzděné z pórobetonových bloků.

Co se nejčastěji rekonstruuje?

Odborníci doporučují pokud je to možné, provést kompletní rekonstrukce panelových domů a ne jen částí, které jsou nejakutnější. Vyřešením jedné problémové části nezaručí, že se nebude muset jiná méně problémová část za čas rekonstruovat také. Vždy to znamená další omezení v bydlení, prašnost, nečistoty a hluk.

• zateplení fasády
zateplení podkroví, střechy
• výměna oken a dveří
• oprava balkónů a lodžií
• oprava výtahů

Šedý polystyren

Šedý polystyren není úplnou novinkou, na trhu se objevuje již od roku 2005, ale v posledních letech se začal hojně využívat.

Technologie výroby šedých desek je velmi podobná jako u tradičního bílého polystyrenu. Šedý polystyren nabízí své vynikající vlastnosti, díky nanočásticím grafitu. Díky nim polystyren dokáže odrážet teplo zpět ke zdroji a tím se zvyšuje izolační účinek

Šedý polystyren se používá k efektivnějšímu zateplení domu, a to až 20 % oproti klasickému bílému polystyrenu. Důležité je zdůraznit, že nedochází ke zvýšení síly materiálu. Jeho součinitel tepelné vodivosti je 0,032 W/mK, díky tomu se řadí mezi nejlepší izolační materiály. Přesně řečeno pro fasádní desky je to 0,032 – 0,033 W/mK a pro podlahové polystyreny pak 0,031 W/mk.

Desky ze šedého polystyrenu se nejčastěji používají pro vnější tepelné systémy. Je tak vhodný k dodatečnému zateplení starších domů a odborníci ho doporučují pro zateplení pasivních a nízkoenergetických domů jako kontaktní zateplení.

Nová zelenám úsporám – 3. výzva

Na konci měsíce října byla Ministerstvem životního prostředí opět spuštěna 3. výzva dotačního programu „Nová zelená úsporám. Od minulých programů se liší hned v několika bodech. Oproti minulým ročníkům, kdy se se dotovalo především zateplení fasád a celková revitalizace bytových domů, letos je tomu jinak.

• úspory ve vytápění
• úspory v ohřevu vody
• samozásobení elektřinou pro rodinné domy
• výměna otvorů (okna a dveře)
• zateplení fasády

Maximální dotace na jednotlivé projekty je stanovena na 100 000 Kč. Předpokládá se tak že v roce 2016 se vyčerpá dotací na 28 500 domů. Jednotlivé programy budou probíhat až do roku 2021.

Zahájení příjmu žádostí: 22. října 2015

Ukončení příjmu žádostí: vyčerpáním stanovené alokace nebo nejpozději do 31. prosince 2021

Kdo může o podporu zažádat:

Oprávněnými žadateli a příjemci podpory jsou vlastnící nebo stavebníci rodinných domů, a to jak fyzické osoby, tak i právnické osoby.

Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti MIRAS – zateplování fasád Plzeň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *