Barvou roku je okrově zlatá

Pokud toužíte po změně nejen v interiéru, zkuse to v duchu aktuální barevné palety pro rok 2016. I letos ji – stejně jako každý rok – sestavil mezinárodní tým odborníků z různých oborů – architektury, textilu, designu výrobků, grafiky nebo výzkumu.
Podle převažujících nálad ve společnosti rozhodli, že tentokrát je tou pravou škála tlumených jemných odstínů středních tónů. Absolutní jedničkou je pak okrově zlatá, která by se měla začít objevovat (nebo se už objevuje) nejen na profi úrovni napříč obory, ale měla by inspirovat i „obyčejné“ uživatele.

Budoucnost i minulost

V každodenním životě se sice neobejdeme bez moderních, hlavně digitálních technologií, zároveň se však stále častěji ohlížíme do minulosti s jejími osvědčenými tradicemi. A právě při volbě dominující barevnosti se ono dědictví spojilo se současností a budoucností. Zatímco loni nám kralovaly tóny meruňkové, mědi a rzi, letos je číslem jedna element zlata, z něhož se odvíjejí všechny aktuální klíčové trendy. Teplé odstíny sice přetrvávají, jasné barvy se však vydaly mnohem zajímavější cestou. Oranžová se „překulila“ v korálovou, žlutá v okr, modrou nahradily tóny tmavé noci. I tato lehce tajemná tmavší paleta zůstává přátelská.

Nejen pro stěny

Zlatavý okr, který je dostatečné světlý na to, aby přitahoval zaslouženou pozornost, lze donekonečna kombinovat s mnoha dalšími odstíny. V interiéru bude vypadat skvěle nejen ve formě klasické výmalby. Oblíbený tón je totiž na trhu ve všech variantách vhodných k úpravě různých druhů povrchů a materiálů, takže může vdechnout nový svěží život i nábytku, dřevěným či kovovým dekoracím i ryze funkčním předmětům, jako jsou například radiátory. Zlatá okrová vynikne i formou různých geometrických motivů, ornamentů, písmen či nápisů, v kombinaci s tmavšími odstíny i hravými výraznými barvami, samozřejmě včetně černé a bílé klasiky.

Kreativní hravost

Asi sami víte, že s pomocí barev není problém určitou věc zvýraznit, nebo naopak potlačit, aby dokonale splynula s pozadím. Podobně lze jejich prostřednictvím pracovat i s proporcemi obytného prostoru, ať už velkými plochami, či doteky ozvláštněnými použitím jednoduchých šablon z papíru nebo plastu. Při svépomocné aplikaci se cení i určitá „nedokonalost“ způsobená neodborností, která je v tomto případě pro výsledný efekt spíše autentickým přínosem. Barvy lze nanášet samozřejmě s pomocí štětců i válečků různých velikostí, nebo s pomocí obyčejné houbičky na nádobí. Zajímavého výsledku dosáhnete i rozmýváním barev nanášených na omyvatelný základ. Překvapivě dobře dopadne i „zvrásnění“ plochy pokryté čerstvou barvou tahy hrubým rýžovým kartáček.
Text: redakce-ll-, foto: Dulux

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *