Bazén je radost i starost

Soukromá vodní nádrž na zahradě je zdrojem letní pohody a osvěžení, zároveň však má i svoje nároky na pravidelnou údržbu a péči. Největší pozornost je nutné věnovat kvalitě vody. Horké dny, mechanické nečistoty, pot, opalovací přípravky a další nečistoty totiž svádějí s vodou v bazénu nikdy nekončící boj.

Nejde jen o její křišťálovou čistotu, ale také o podstatný parametr v podobě pH hodnoty. Optimální je rozmezí 7,2 až 7,6, přičemž nižší hladina se nejspíš kvůli agresivnímu prostředí podepíše zejména korozí na kovových částech technologie, vyšší hodnoty mají zase za následek kalnou vodu. Neobejdete se tedy pravděpodobně bez potřebných pomůcek, k nimž rozhodně bude patřit pH tester.

Jak postupovat

Pokud test ukáže výkyv směrem dolů či nahoru, bude nutné ke srovnání hodnot použít adekvátní přípravky. K dispozici jich je řada, s rozdílným účinkem a dávkováním, jež závisí mimo jiné i na množství objemu vody v bazénu. Dalším krokem je udržet obsah nádrže čistý, což je hlavně v době vysokých venkovních teplot poměrně náročné. Ani filtrace vody není dostatečně účinná, aby zabránila množení mikroorganismů.
Ve většině případů si k tomu na pomoc bereme chlór, ten však může způsobovat u lidí alergii, navíc i zvyšuje pH vody. Pro ty, kdo hledají jinou alternativu, je jednou z možností vybavit bazén slanou vodou. Ta totiž nevyvolává alergické reakce, nedráždí oči ani pokožku, v podstatě se chová tak, jako kdybyste byli u moře. Úpravu vody lze svěřit například solonizační jednotce, která funguje na principu elektrolýzy. Nevýhodou soli je však její určitá agresivita, s níž ničí nerezové součásti bazénu. V takovém případě je tedy lepší vsadit na prvky z plastu nebo z titanové oceli. Další variantu předtavuje bezchlórová bazénová dezinfekce, jež se velice účinně, plnohodnotně a dlouhodobě postará o eliminaci vzniku řas a množení mikroorganismů v podobě virů, plísní a bakterií. Na rozdíl od chlorových preparátů mají bezchlorové přípravky i algicidní účinek, což významně přispívá k úspoře nákladů na udržení ideálního pH. Chemické metody však musí jít ruku v ruce s mechanickým, a to i manuálním řešením, jež usnadňuje řada šikovných pomůcek pro čištění bazénů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *