Čím se liší septik od jímky?

Sběr odpadních vod a přívod, respektive odvod vody a odpadu do (ze) svého domu či chalupy nebo chaty, musí řešit každý majitel nemovitosti. Není-li možnost připojení na kanalizaci, nabízí se řešení v podobě jímky nebo septiku. Pojďme si rozebrat, jak fungují a jaký je mezi nimi rozdíl.

Septik – ekonomická volba

Septik si představte buď jako hranatou nebo kulatou uzavřenou plastovou nádrž, která má na jedné straně přítokový a na druhé straně odtokový otvor. V septiku se potkávají veškeré splašky z kuchyně, koupelny i toalety. Kaly a nečistoty se usazují v septiku a zbylá voda odtéká pryč. Běžně se voda ze septiku odvádí do kanalizace nebo do trativodu, ale pokud si nainstalujete pískový filtr, můžete ji využít jako nepitnou vodu například na zalévání zahrady.
Septik volte buď hranatý, nebo kulatý podle prostoru, do kterého ho hodláte umístit. Při výběru také přihlížejte k podloží, do kterého septik půjde. Samonosné septiky můžete obsypat zeminou, septiky při cestách nebo do skalnatého podloží musí být vhodné k obetonování a v případě, že se v prostoru pro septik vyskytuje spodní voda nebo je půda jílovitá či písčitá, budete potřebovat septik dvouplášťový.

Jímka – žumpa i nádrž na dešťovou vodu

Jímku si opět můžete představit jako hranatou nebo kulatou uzavřenou plastovou nádrž, ovšem otvor má pouze přítokový. Jímka slouží ke shromažďování splaškových vod a odtokový otvor nemá, proto je třeba ji vyvážet a to mnohem častěji než septik a tím se od septiku liší. Kvůli nutnosti vyvážení obsahu jímky vás její provoz vyjde dráž než provoz septiku. Jímku můžete využít buď k zachytávání splašků, a to jako žumpu, nebo k zachytávání dešťové vody jako nádrž na dešťovou vodu, kterou posléze zalejete zahrádku nebo ji využijete jinak.
Jímku opět vybírejte tak, aby svým kruhovým nebo hranatým tvarem zapadla do prostoru, kam ji plánujete umístit. Podle typu podloží opět vybírejte, zda koupíte jímku samonosnou, vhodnou k obetonování či dvouplášťovou. Pravidla pro tento výběr platí stejná jako pro výběr septiku.

Kde pořídit jímku nebo septik?

Jímku nebo septik si můžete pořídit online na eshopu Nasejimky.cz. Tento eshop vhodně kombinuje příznivou cenu s kvalitou a zákaznickým servisem. K produktu dostanete protokol o vodotěsnosti nádrže, stavební technické osvědčení, prohlášení o shodě, montážní návod a záruční list. Navíc pak také získáte příslušenství k produktu, jako jsou uzamykatelné poklopy, komíny nebo nášlapy a hlavně dopravu vaší jímky nebo septiku po celé ČR zdarma!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *