Cutwork stvořil design pro coliving

Studio Cutwork se specializuje na návrhy sdílených prostor pro práci i bydlení a říká, že architektura a design se musí rychle přizpůsobit novému životnímu stylu, založenému na sdílení.

Je třeba nalézt formy, jež vznikající komunitní styl 21. století podpoří. Studio Cutwork je zaměřeno na navrhování inovativních řešení, která pomáhají tyto výzvy realizovat, a rádi spolupracují s průkopnickými společnostmi, jež reimagují způsoby našeho života a práce.

Projekt Station F

Pro největší pařížský kampus Station F, zaměřený na startup komunitu, Cutwork navrhl kompletní koncept obytných a společenských interiérů ve třech nových budovách, jež zahrnují 100 společných apartmánů se šesti sty ložnicemi, kavárny, privátní bar i prostory pro společenské i pracovní akce. Zázemí slouží k dispozici podnikatelům, živnostníkům, začínajícím pracovníkům nebo zaměstnancům, pracujícím v areálu Station F.

Jako architektonické a designérské studio specializující se na řešení nových komunitních prostor byli vyzváni, aby navrhli společenské i obytné prostory, jež by co možná nejlépe podpořily moderní a komunitní životní styl. Výsledkem se staly flexibilní prostory, které se během dne snadno přizpůsobí tomu, co uživatelé právě potřebují.

Při práci na projektu úzce spolupracovali nejenom s týmem Station F, ale i s projektovými architekty Wilmotte & Associés, nesoucími odpovědnost za celý projekt.

Digitální řemeslo

Originální systém studia Cutwork je založen na patentovaných průmyslových technologiích, jež umožňují novou flexibilitu v oblasti designu, výroby a přepravy. Vyrábí se na základě vylepšení v oblasti řezání laserem a digitálních návrhů. Dokáže zhotovit nábytek i na zakázku snadno a hospodárně a realizovat interiérové ​​koncepty s plnou kontrolou nad designem a výrobním procesem.

Tato technologie reprezentovala základ i pro nábytek určený pro Station F do veřejných a rovněž do soukromých prostor. „Dohlíželi jsme na celý koncept interiéru a navrhli 15 původníh výrobků pro všech 100 studentských bytů. Dodali jsme více než 5000 kusů vybavení vytvořených pomocí technologie bend,“ říká Kelsea Crawf, spoluzakladatelka a designérka Cutwork. „Produkty jsou minimalistické, multifunkční a hlavně jsou odolné při každodenním používání, což je důležité pro coworking a colivingové prostory.“

Poznejte myšlenku colivingu

Stejným způsobem, jakým coworking (sdílené pracovní prostory, zpravidla kanceláře, pozn. red.) zcela redefinoval koncept pracovního prostoru také coliving (sdílené bydlení pozn. red.), disponuje potenciálem radikálně změnit způsob, jakým budujeme naše města, komunity a životní styl. „Tyto nové modely soužití budou stále běžnější, protože komerční kancelářské prostory a moderní bytový dům časem zřejmě splynou,“ říká Antonin Yuji Maeno.

Cutwork provádí výzkum pěti klíčových vývojových trendů, vedoucích k zásadnímu posunu ve způsobu, jakým žijeme a pracujeme: rychlá urbanizace, sdílené hospodářství, práce z domova, život single a odklon od tradiční rodiny. Coworking a coliving se ukázaly jako hlavní směry, které pomáhají řešit tyto výzvy, založené na principech komunity, mobility, sdílení, flexibility a inovativního myšlení.

Filozofie designu Cutwork

V japonské kultuře není prostor definován pouze vztahy mezi objekty a zdmi, ale také interakcemi a vztahy mezi lidmi. Spíše než jediné slovo pro prostor existuje mnoho slov pro jeho podstatu, z nichž každé má svůj vlastní sociální záměr,“ říká Antonin Yuji Maeno, spoluzakladatel a vedoucí architekt Cutwork, a dodává: „Pro spolubydlení jsme vyvinuli filozofii designu zaměřenou na komunitu s třemi japonskými slovy pro prostor: Wa, Ba a Ma.“ Wa (和) je prostor pro hluboké zaměření, introspekci a pochopení vlastního já ve vztahu k ostatním. Ba (場) znamená místo, kde dochází ke spolupráci, extroverzi a sdílení znalostí, a konečně Ma (間) nabízí platformu pro vše spontánní a nečekané. V japonské kultuře je dosažena harmonie prostoru tehdy, když jsou přítomny všechny tři tyto koncepty. Cutwork navrhnul spolubydlení Station F v takové podobě, aby sdílené prostory mohly být intuitivně uspořádány a použity v každém z těchto způsobů tak, jak obyvatelé momentálně potřebují.

Cutwork

Oceňované architektonické a designové studio, specializující se na coworking a colivingové prostory. Navrhuje inovativní prostory a nábytek pro vizionářské společnosti, jež reimagují způsoby, kterými žijeme a pracujeme. Jejich návrhy vycházejí z hlubokých a odborných znalostí v oblasti coworkingu, colivingu a inovačních center.

Cutwork navrhuje inteligentní, víceúčelové architektonické a interiérové ​​koncepty, usnadňující nepřetržitou transformaci prostoru, budování lepších komunit a podporu spolupráce. V roce 2018 byla společnost Cutwork zařazena do seznamu EIT Climate-KIC, který zahrnuje 30 nejlepších startup podniků v Evropě. Společnost věří v udržitelný design a všechny produkty ateliéru se vyrábějí pouze na základě konkrétního projektu (bez skladování a nadprodukce).

Text Zuzana Langová foto Handover agency

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *