Dekorace a doplňky, které si zamilujete

Design nemusí vždy sloužit jako praktická věc, a přesto dokáže splnit svůj účel. Designové dekorace a doplňky, nebo, chcete-li, sošky, nám mohou zlepšit náladu, jakmile na ně pohlédneme. Pomohou vylepšit jakýkoliv prostor pouze svou přítomností a správným umístěním. Udělají místnost útulnější, veselejší a hravější.

Dekorace a doplňky neodmyslitelně patří do repertoáru mnoha věhlasných designérů a častokrát za nimi stojí pozoruhodná minulost.

Panenky Kokeshi

Jedním z ukázkových příkladů takovéto dekorace je design panenek Kokeshi od proslulého designérského dua Ronana a Erwana Bouroullecových.

Během Tokyo Designers Weeku představili Ronan Bouroullec a japonský architekt Kengo Kuma svou spolupráci na East Japan projektu, který započal po katastrofě ve Fukušimě v roce 2011. Tento inspirativní projekt měl za cíl postavit řemeslníky z této oblasti zpátky na nohy tím, že by vytvářeli stylové produkty, které se po staletí vyráběly v oblasti Tohoku v severním Honšú. Jeden z těchto tradičních objektů, kombinujících estetiku se zručností místních, reprezentují panenky kokeshi. Inspirováni výjimečností těchto panenek, Ronan a Erwan navrhli sérii kokeshi panenek, jež se exkluzivně vyrábí pro East Japan projekt. Interpretace bratrů Bouroullecových upustila od výrazně velkých hlav, naopak vytvořili tvar více se podobající lidskému tělu. Oddělitelné torzo sestávající ze dvou částí spojuje pant, umožňující panenkám uklánět se v oblasti boků. To vše vyústilo ve více moderní, pohyblivé, pořád dobře známé panenky kokeshi. Tento pohyb napodobuje pro Japonsko typický přátelský pozdrav. Vznikla vskutku velice elegantní interpretace jednoho z oblíbených tradičních japonských objektů.

Ptáček L’Oiseau

L’Oiseau se jmenuje jednoduchá soška ptáka, která neplní žádnou jinou funkci, jennež  nabízí svou hřejivou přítomnost a příjemnou společnost. Bratři Bouroullecové byli vždy fascinováni znázorněním zvířat, až už se jedná o primitivní nebo o současné umění, od sošek z mrožích klů vyrobených Inuity k finským ptákům z foukaného skla. „Zájem o takové objekty se může zdát zastaralý, upřímně si však myslíme, že pro fantazii je nezbytné pokračovat v tradici obohacování tohoto symbolického bestiáře.“ R&E B

Ptáci L’Oiseau jsou dekorativní dřevěné sošky vyfrézované z přírodního javorového dřeva a pískem vybroušené do hladka. Podobají se dřevěným objektům norského lidového umění, jejich design vyniká prostou jednoduchostí, která se vyhýbá roztomilosti a kýčovitosti, jež se obyčejně pojí s figurkami zvířat.

Mrazivý Ornament & Crime VYHODIT

Porcelánový objekt od Maxima Velčovského z roku 2005, neobvyklé spojení dvou pamětihodností z Velčovského dětství v česko-slovenské socialistické republice, tak zvaný „cibulový“ vzor aplikován na ikonickou bustu je jakoby vytetován. „Ornament a zločin“ nám ukazuje, jak se tato neslavná ikona může stát naprosto běžnou a ozdobnou dekorací. Hrůzostrašná reputace Lenina je transformována do dekorativního prvku sedícího vedle hliněných sošek na krbové římse.

Název žertovně odkazuje k dílu Adolfa Loose, vycházejíc z jeho přednášky z roku 1910, která útočila na okrasná umělecká díla v moderní společnosti.

Půvabné Wooden Dolls NOVÉ

Dekorativní dřevěné panenky Wooden Dolls, které si Alexander Girard navrhl a vyrobil pro svůj dům v Santa Fe, jsou inspirovány jeho rozsáhlou sbírkou lidového umění. Částečně dekorace, částečně hračka, byly Wooden Dolls původně navrženy pouze pro Girardovu osobní potřebu. Na základě originálů, nalezených v Girardově pozůstalosti, společnost Vitra vyrobila tuto jedinečnou kolekci výstředních panenek rozmanitých výrazů, jež se mohou stát okouzlujícím doplňkem každého interiéru.

Oslík Ettore

Dveřní zarážka, ozdoba nebo těžítko. Uznávaný designér Konstantin Grcic navrhl tuto sošku na oslavu 40. výročí značky Magis v roce 2016. Oslík coby symbol neúnavnosti a tvrdé práce symbolizuje ducha společnosti Magis.

Oslík Ettore je vyroben z litiny lakované v polyesterovém prášku. Elegantní minimalistické provedení zaručuje nenápadnost v interiéru.

Snoví Birds & Cloud

Ptáci a Mraky pohupující se na vlákně, hrající si se vzduchem a světlem, vyprávějící pokaždé jiné sdělení. Tyto objekty se vyrábějí z kovového pletiva, materiálu, který je obvykle skrytý a použitý pouze jako vnitřní konstrukce soch, zatímco u těchto objektů nalezl svébytnou krásu, jež se transformuje do tvarů a objektů poetického světa.

Tuto originální kolekci navrhla designérka Benedetta Mori Ubaldini v roce 2012 pro italskou značku Magis. Kombinace několika velikostí mráčků a ptáků může vytvářet příjemnou a originální atmosféru – například v dětském pokoji.

Vánoční ozdoba Snowball

Česká designérka Petra Krausová, známá především realizacemi světelných objektů pro sklářskou firmu Lasvit, navrhla originální vánoční ozdobu Snowball, inspirovanou sněhovou koulí, která je ručně foukaná do speciální formy z nerezové oceli, díky čemuž má každý kus jedinečný a originální dekor.

Dekorativní pták Aves 

Avese  vytvořil švédský architekt a umělec Co Derr. Ten vždy toužil najít přesnou podstatu motivu ptáka. Během své kariéry se snažil zjednodušit tvar ptáků Aves, dokud nedosáhl formy, která by mohla být pochopena jako jeho esence. Způsob, jakým je Aves vytvarován, vypovídá o podstatě základních tvarů, které stojí za každým nadčasovým designem. Aves se vyrábí ve třech velikostech a každý z nich představuje originál. To vyzdvihuje myšlenku, že vidíme něco unikátního. Ptáci Aves se vyrábějí z masivní mosazi v lesklém a matném provedení.

Dřevěný Bird

Bird dnes již proslul jako legenda dánského designu. Přestože jeho vzezření působí jednoduše, jeho čisté linie vytvářejí nekonečně výrazů pouhým nakláněním hlavy ptáků prakticky jakýmkoli směrem. I přesto, že je kolekce vytvořena jako rodinka, Bird může vyjadřovat štěstí, smutek i zvědavost, může být vystaven samostatně i jako celá skupinka. Od malého k vysokému, od hubeného po baculatého, od mláděte k prarodičům, Birds představují celou generaci. Birds jsou ručně vyráběni z dubového dřeva již od roku 1959 v přírodní nebo v mořené variantě.

Life of the Snowman

Design objektu Life of the Snowman je určen pro osobu spontánně přijímající vysokou dávku abstrakce, aniž by usilovala o potřebu estetické analýzy. Osud sněhuláka jako dětský symbol pomíjivosti. Jako když postupně taje sníh, tvar sněhuláka se ztrácí. V případě objektu Life of the Snowman přechází v průhlednost.

Kolekce Tsukumogami

Folklor říká, že pokud vám objekt slouží 100 let, podmaní si vaši duši. Takto se zrodily Shiin, Uro-Uro a Jiro-Jiro. Jména odpovídají povaze držitele. Shiin je tichý, Uro-Uro by chtěl nehlučně bloumat a Jiro-Jiro pozorně sleduje diváky. V jejich očích můžete zahlédnout nuance výrazů – jsou hravé, zlověstné, rozpustilé, lstivé a mnoho dalších.

Tyto objekty byly představeny společností Lasvit na Milan Design Weeku 2018 jako součást kolekce Monster. Tsukumogami Monsters nabízejí pohled na tradiční japonský folklor Tsukumogami, nástroje, které si osvojily ducha. Příšerky jsou vyrobeny z prvotřídního skla. Tyto hravé a dekorativní objekty obohatí jakýkoliv vytříbeně zařízený interiér. Tvůrci této kolekce jsou Yabu Pushelberg.

 

 

Text Miroslava Horáková foto archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *