DESIGN INSPIRATION

JAKUB NEUFUSS

dělník moderní doby

Milovník umění, hor a snowboardingu. A také spolumajitel kreativního studia SKUBB, které v roce 2012 založil společně s Janem a Ondřejem Salanskými. Jejich tvorba se pohybuje na pomezí designu či volného umění, rádi pracují s tradičními materiály netradičními způsoby, v závislosti na kontextu místa a času. Nebojí se komunikovat s prostředím, ve kterém žijí, a snaží se ucelit myšlenky, s nimiž si ostatní nevědí rady. Jejich výrobky bylo možné vidět na výstavách jako Salone del Mobile, Designblok, Designweek, DDR nebo Design Forum.

Ve tvorbě Jakuba i celého studia SKUBB se odráží to, že rád dělá věci jinak a s myšlenkou, která jim dává hodnotu, vtip nebo jedinečnost.

 

 

„V podstatě čerpám inspiraci v odpadu. Baví mě běžné věci, které všichni znají, mají je doma, ale v určité chvíli už je jako nepotřebné vyhodí do kontejneru. Já je potom vezmu a pracuji s nimi dál. Vyrábím například sluneční nebo dioptrické brýle ze starých lyží a snowboardů,“ říká Jakub.

 

 

SWEETSEN

 

 Orientační svítidlo Sweetsen vzniklo jako projekt do soutěže Master of Crystal, jehož zadáním bylo vytvořit unikátní světelný objekt, který lze přenášet, na téma IN and OUT.

 

 

„IN and OUT není jen záležitostí trendů, neznamená pouze cestu mezi historií a modernou, ale zároveň i životní pouť, kterou absolvuje každý z nás, na níž neustále přecházíme z jednoho období do druhého. Měníme se my sami a mění se i naše okolí. Věci, lidé a příběhy přicházejí, některé zůstanou, jiné zase mizí. Chtěli jsme účastníky letošního ročníku soutěže Master of Crystal motivovat k tomu, aby vytvořili světelný objekt, který nám na téhle cestě bude společníkem, oporou, pomůckou nebo nástrojem,“ říká Lucie Karlová, předsedkyně představenstva společnosti Preciosa Lighting, která soutěž zaštiťuje.

Inspirací pro orientační svítidlo Sweetsen byl svět erotiky. Výsledek kombinuje něco, co lze umístit „dovnitř i ven“, „in a out“. Skleněné objekty, připomínající erotické pomůcky, kontrastují s klasickým ramenným svícnem. A je tu ještě další rovina onoho „dovnitř a ven“ – svítidlo se hodí do interiéru i exteriéru. „Sledovat, jak mistrům na huti roste práce podle vašich instrukcí a požadavků pod rukama, je příjemný pocit “, říká k soutěži sám autor, dělník moderní doby Jakub Neufuss.

 

 

JIZERSKÉ NOŽE

 

Kolekce Jizersky pochází z autentického prostředí Jizerských hor. „Dělá lidi lepší, hezčí, jiné nebo odvážnější. Člověk se ho nemusí bát, ani se před ním stydět. Musí ho jen užít, vychutnat, obejmout, prozkoumat a milovat,“ vysvtluje Neufuss. V rámci projektu vznikla také série pěti nožů, které mají poukazovat na charakter jednotlivce. Zálesák, Srp, Houbař, Břit a Šídlo – každý z nich je kombinací tří na první pohled zcela odlišných materiálů – oceli, křišťálu a dřeva.

Počáteční impuls ke vzniku této kolekce přišel z dílny Milana Pokorného, který nože vyrábí už od roku 1999. „Můžeme tady hovořit o propojení křehkosti šperku a pracovního řezného nástroje. Zajímavostí je, že v každé čepeli, která je ukována z uhlíkové damascénské oceli, je jednou ze složek i kov nalezený v odlehlých vrchovinách Jizerských hor,“ popisuje designér.

 

PIVNÍ PUMA

 

„Pivo vnímáme nejen jako alkoholický nápoj hořké chuti plný síly a svěžesti, ale i jako český atribut a dědictví, které má nezpochybnitelné místo v sociálním sbližování komunit napříč vyznáním, věkem nebo názorem,“ přibližuje Neufuss projekt, jímž chce studio SKUBB navázat na tradici řemeslné výroby „tekutého chleba“. „Inspirací nám kromě prostředí Vratislavského pivovaru v Liberci, ve kterém díla vznikají, byly také tématické obaly, patřící ke každodennímu koloritu pivovaru.“

 

„Rád bych pracoval s materiály, které neexistují. Chci se rozvíjet, posouvat dál a věnovat se stále našemu kreativnímu studiu SKUBB a projektu Jizersky,“ uzavírá Jakub Neufuss.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *