Designéři novodobých pohovek mění představy o bydlení

Dnešní vzdušné a otevřené interiéry se diametrálně se liší od těch, ve kterých žili naši rodiče či prarodiče. Může za to samozřejmě také vývoj v oblasti nábytku. Největší proměnu v poslední době zaznamenávají sedací soupravy.

Soudobé sedačky, chcete-li pohovky, v pojetí nápaditých designérů boří tradiční, léty zažité představy o designu čalouněného nábytku a umožňují, aby si je každý přizpůsobil svým konkrétním potřebám. Jednotlivé moduly lze sestavit tak, že namísto jedné sedačky máte najednou dvě, umístěné naproti sobě. Jejich variabilně navržené doplňky lze různě kombinovat, tak, aby výsledný model nábytku vyhovoval vkusu a životnímu stylu svého uživatele. K pohovce je možné přidat například lampu či opěrky na ruce, doplnit podávací stolek, vyměnit opěradlo, jeho potah či „kabát“ celé sedačky, rozšířit počet polštářů. Kreativitu podtrhují rovněž přesunovací područky. Prostě fantazii, jíž bravurně vládnou světoví návrháři, se meze rozhodně nekladou.

TOM DIXON

Proslulý tvůrce se podílel na vzniku finančně dostupné pohovky Delaktig, kterou v únoru představil na trhu známý, i u nás velmi oblíbený nábytkový řetězec. „Chtěl jsem se ve větším měřítku zapojit do průmyslové výroby“, vysvětluje Dixon. „Jde o to vymanit se z mezí, které má člověk zažité, a zkusit něco nového,“ říká. „Inspiraci jsem našel v komunitě hackerů – lidí, kteří si výrobky IKEA předělávají podle svého. Když jsem viděl všechny ty nápady, uvědomil jsem si jejich potenciál – a že naše idea s otevřenou konstrukcí skutečně funguje.

Téma multifunkční sedačky dokonale zapadá do filozofie designéra, vyhlášeného neustávajícím gejzírem nápaditosti. Jeho nezaměnitelný rukopis odráží svými organickými liniemi také pohovka ze série Ottawa, jež ovšem zároveň nabízí několik praktických řešení. „Kdo říká, že vaše sofa nemůže být společenským i individuálním prostorem?“, ptá se Rashid a zároveň si na otázku odpovídá: „Pohovka s 10 různými moduly, které jsou k dispozici v rozličných barvách a potahových tkaninách, disponuje neomezenými možnostmi. Jednotlivé prvky můžete uspořádat podle svého vkusu a vytvořit si tak vlastní, originální design.

GIULIO CAPPELLINI

Luxusní podobu své variabilní pohovky Mill Home představil na letošním interiérovém veletrhu Imm Cologne. Vsadil na systém čalouněných modulů měkkých čistých linií s odnímatelnými potahy. Základní prvky mohou být volně kombinovány s vestavnými stolky, opěradly a područkami různých velikostí, výslednou kompozici lze variabilně přizpůsobit jakémukoliv prostoru. Flexibilita moderní sedačky je umocněna širokou škálou dostupných potahů s různorodými vzory, od geometrických přes zvířecí motivy po batiku. K dispozici jsou také potahy z hladké i semišové kůže.

CARLO COLOMBO

Novinková modulární pohovka pro náročné z dílny kreativce, považovaného za jednoho z nejvýznamnějších italských architektů a designérů, byla navržena pro luxusní značku Giorgetti. Návštěvníci interiérových veletrhů, konaných na počátku roku, mohli obdivovat její čisté linie, narýsované kovovou konstrukcí, měkké pohodlné čalouny v podobě velkých polštářů i možnost oddělit moduly od sebe a přeměnit je na křeslo nebo chaise longue.

Text: Alena Kodlová, foto: archivy firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *