Dobré klima

Slunce je energie, síla i krása, ale všeho moc škodí. I když jsme celou zimu toužebně vyhlíželi první paprsky, blíží se měsíce, kdy budeme přemýšlet, jak se před jejich spalující péčí ochránit. A nejenom my, také naše domy a byty je třeba před horkem ochránit.

Slunce dokáže vyhřát i dobře izolovanou stavbu na nesnesitelnou úroveň.Nežádoucí teplo přichází hlavně přes stavební otvory – okna, zasklené plochy, světlíky, sklobetonové stěny a podobně. Jednou z možností je časté až permanentní větrání. Mnohem efektivnější řešení, jak zabránit nadměrnému přehřívání interiéru,přinášejí ale různé druhy stínění, promyšleného větrání a klimatizace.

Vytvořte si stín

Správně zastínit okna znamená to nejmenší, co můžete pro domácí pohodu udělat. Nezáleží tolik na tom, zda se jedná o venkovní či vnitřní žaluzie nebo textilní závěsy, jde hlavně o správné využití. To může snížit vyhřátí domu o 40 až 50 %.

Nejlepší účinnost z protislunečních clon mají produkty umístěné v exteriéru, které zabrání, aby se sluneční záření vůbec dostalo oknem do interiéru. Do venkovního zastínění patří venkovní žaluzie, rolety a markýzy.

Nejpoužívanějším exteriérovým stínícím prvkem jsou venkovní žaluzie. Naklápěním lamel umožňují plynule regulovat přirozené osvětlení, zachycují přímé sluneční záření a chrání před jeho škodlivými účinky. Tento systém umožňuje současně stínit i větrat. Venkovní žaluzie také výrazně snižují energetickou náročnost budov. Díky nim ušetříte i za klimatizaci a vytápění.

Chcete-li opravdu účinné a funkční stínění svého domu či bytu, zaměřte svoji pozornost navenkovní rolety. Lze je využít nejen jako ochranu proti slunci, ale i jako zábranu před únikem tepla skrz okenní otvor. V létě zabraňují přehřívání interiéru, v zimě naopak účinkují jako tepelná izolace. Venkovní rolety také snižují hlučnost a prašnost. Představují nesnadnou překážku pro zloděje a dobrou ochranu proti vloupání.

Opravdu výrazným exteriérovým prvkem, který dotváří vzhled domů a zahrad, jsou markýzy. Oceníte je mimo jiné i při zastínění větších ploch teras, balkonů či velkých prosklených ploch. Široká paleta barev vůči slunci odolných látek umožňuje přizpůsobit markýzu každé fasádě.

Manipulovat s exteriérovým stíněním můžete mechanicky nebo pomocí elektromotoru. Komfortní řešení bývá doplněno o senzory, sledující sluneční svit, sílu větru a déšť. Podle potřeby se systém samočinně rozvine, nebo naopak uloží. Špičkové produkty jsou napojené na inteligentní elektroinstalaci, ovládající chod celé domácnosti.

Protisluneční fólie

Ne na každé okno se dá instalovat pořádné zastínění. V takovém případě mohou být dobrým a rychlým řešením speciální protisluneční fólie, které se lepí přímo na sklo. Odrážejí sluneční paprsky a interiér se díky nim tolik nevyhřeje. Reflexní fólie podle typu mohou zadržet až 80 % slunečního záření, přitom ale dovnitř stále propouštějí světlo a dají se nalepit z vnější i z vnitřní strany skla. Fólieumístěné z vnější strany jsou účinnější, protože paprsky odrazí dříve.

Protisluneční fólie vyřeší problém s přehříváním interiéru po většinu letních dní. Při dlouhotrvajícím vedru nebo extrémně teplých dnech jsou i vydatným pomocníkem klimatizací, neboť sníží jejich spotřebu energie.

Problémy v podkroví vyřeší rolety

Velké problémy s udržením přijatelného klimatu mají uživatelé podkrovních prostor. Chytré řešení proti přehřívání přirozenou formou, jež nemá negativní vliv na zdraví, nabízí venkovní roleta Velux. Dokáže zachytit zhruba 95 % slunečních paprsků a tím snížit vnitřní teplotu až o 7 °C. Důvod je prostý, venkovní roleta totiž zachytí sluneční paprsky ještě před tím, než dopadnou na sklo okna.

Kromě funkčních kvalit znamená venkovní roleta také značnou finanční úsporu. Stačí si vybrat konkrétní rozměr a investice do její koupě se vám velmi rychle vrátí. Navíc ji využijete v průběhu celého roku, nejen v létě.

V zimě roleta brání úniku tepla a snižuje tepelné ztráty až o 17 %, čímž šetří náklady na nutné vytápění. Je také výborným „ochranným štítem“ před nepříznivým počasím, dokonale chrání vaše soukromí a okno před jeho případným poškozením. Oceníte ji také kvůli dětem, které díky ní budou moci nerušeně spát i v případě, že venku budou „padat trakaře“.

Příjemné klima

Ochlazení interiéru otevřením oken se osvědčí jen ve chvíli, kdy vnější teplota není vyšší než 25 °C. Pokud je vyšší, raději držte okna zavřená. Pokud musíte větrat přes den, otevírejte jen ta okna, jež jsou zrovna ve stínu. Při větrání využívejte proudění vzduchu, představujícího takovou přírodní klimatizaci. Máte-li třeba chladný sklep nebo světlík, zkuste vzduch z něj průvanem nahnat i do dalších místností.

Moderní řešení nabízí využití klimatizace. Tímto prověřeným systémem spolehlivě zajistíte v interiéru požadovanou teplotu. Na výběr máte ze tří variant – splitové jednotky, mobilní nebo klimatizace okenní.

Největší variabilitu z hlediska výkonu a funkcí nabízejí takzvané splitové jednotky, jejichž vnější jednotka (kompresor/výměník)je od vnitřního výparníku oddělena. Na jednu vnější jednotku lze připojit několik vnitřních jednotek (například do každé místnosti), toto řešení nazýváme multi-split. Podle umístění vnitřní jednotky hovoříme o modelu klimatizace nástěnné, kazetové, kanálové či podstropní. Tyto jednotky představují z hlediska pořizovacích nákladů řešení dražší, avšak vyvážené vysokým uživatelským komfortem.

Druhou možnost představují mobilní klimatizační jednotky. Jsou flexibilní a můžeme je volně přesouvat z místnosti do místnosti. Teplý vzduch je odváděn hadicí, kterou musíte vystrčit z okna nebo ze dveří. Vzhledem k jejich spotřebě a vyšší hlučnosti, než kterými disponují stacionární systémy, se hodí pro občasné používání tam, kde ekonomicky nedává smysl realizovat stacionární řešení, například v celoročně nevyužívaných stavbách, jako jsou víkendové chaty.

Třetí variantu přinášejí klimatizace okenní (parapetové), které jsou zabudovány přímo do okna a hodí se například do bytů ve starší zástavbě. Nejsou příliš estetické, ale mnohé osloví nízká pořizovací cena. Je však třeba vzít v úvahu vysokou hlučnost a nekomfortní, přímé foukání studeného vzduchu.

Zatočte s vedrem

Pokud se do ochlazování rozhodnete zapojit i elektrickou energii, ale klimatizace se vám zdá zbytečná, může pro vás být řešením nákup správného větráku. Ventilátor zvýší proudění vzduchu, díky čemuž se i vysoké teploty stanou snesitelnějšími. Ve vhodném letním oblečení obvykle v klidu zvládáme teploty do 25 °C. Pokud přidáme lehký vánek v rychlosti okolo 2,5 km/h, rázem sneseme pohodlně i teplotu okolo 28 °C.

Větrák umístěte co nejvíce strategicky, aby účelně rozháněl vzduch všude, kde je potřeba. Nebo zajděte ještě dál, pořiďte si větráků víc, umístěte je v místnosti proti sobě a vytvořte si doma příjemný vánek. Větráky ochlazují osoby, ne místnost, a proto je zbytečné, aby běžely v prázdné místnosti.

Vysazujte zeleň

Na závěr máme jedno řešení environmentální. Co vždy pomůže k příjemnějšímu klimatu, je zeleň okolo domu. Není to sice okamžité řešení, ale vyplatí se. Vysaďte okolo domu stromy, jež za pár let poskytnou v létě příjemný stín. Svému domu dopřejete chladivý stín a na planetě přibudou nové stromy.

Vyzkoušejte konvektor

Trendem dnešní doby je útulné bydlení, vysoké požadavky na prostor, vzdušnost a světlo. Podlahové konvektory ponechají interiéru celou plochu, vyniknou velká okna a nic nebude zbytečně zabírat místo. Konvetor Koraflex FI je již vybaven ventilátorem pro topení i pro chlazení. Postará se nejen o příjemné teplo v zimě, ale v létě zvládne i účinně ochladit.

 

 

 

Text Zuzana Langová foto archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *