Domácí kancelář v dámském stylu

Home office nepředstavuje jenom novou formu zaměstnání, vyžaduje také potřebný prostor a vybavení pro práci z domova. Kancelář v lady stylu odpovídá více ženskému naturelu, je světlá, vzdušná, barvám dominuje bílá.

Pracovat doma je v současné době běžné, možnost využívat domácí kancelář uplatňuje v Česku už pět procent zaměstnankyň. Pod označením home office si tudíž můžeme představit elegantní dámskou pracovnu, tvořenou subtilním designovým nábytkem, jenž nabízí dostatek prostoru a světla pro práci doma. „Home office využívám často, zejména pro řešení ryze praktických otázek, nebo v případě samostatných pracovních úkolů, které vyžadují větší soustředění. Hodí se mi klid doma,“ chválí si manažerka Lenka z Prahy výhody práce z domova.

Najít si klidný kout

Jak si domácí kancelář zařídit, aby výsledky práce dopadly co nejlépe?  Nelze spoléhat na to, že postačí chytrý telefon a počítač umístěný na jídelním stole. Pro home office je ideální samostatná místnost, jež zaručí odstup od běžného chodu domácnosti, spojeného s odlišným typem starostí a zájmů. Pokud se nám tohoto komfortu nedostává, může posloužit nika nebo kout v obývacím pokoji či v kuchyni. Snažte se ale, aby pracovní kout nebyl v místnosti, v níž spíte. Pracovna v lady stylu má všechny atributy klasické domácí kanceláře, pouze nábytek je subtilnější, materiály a barvy více odpovídají ženskému naturelu.

Co by nemělo chybět

Alfou a omegou domácího kancelářského pracoviště zůstává pracovní stůl. Jako určující faktor pro jeho výběr platí velikost prostoru, který máme k dispozici. Manažerský stůl s komfortní pracovní plochou si můžeme dovolit v případě velké místnosti. Do pracovního koutu, vytvořeného v obytné místnosti, se hodí konzolový stolek, jejž lze buď zavěsit pod parapet okna, nebo postavit ke stěně a využít jako prostorově úspornou variantu psacího stolu. Umístění stolního počítače vyžaduje stůl dlouhý 120 až 150 cm, notebook si vystačí s menšími rozměry stolní desky.

Sedět komfortně a zdravě

Při výběru kancelářské židle se nevyplácí šetřit, spíše bychom měli vsadit na kvalitní model, vyrobený podle ergonomických pravidel. Neměly by chybět upravitelná výška sedáku, podpěrky pro ruce, nastavitelná opora zad, opěrka hlavy, pojízdný a otáčecí mechanismus. Zdravé sezení eliminuje únavu a podporuje soustředění na práci. Pomůže vyhnout se bolestem zad, krční páteře a pánve. Designové kancelářské židle jsou čalouněné kůží nebo látkou, tedy materiály, jež dokonale ladí s konstrukcí z nerezové nebo z lakované oceli. Oproti této elegantní klasice působí velmi atraktivně židle s kovovou základnou, kombinovanou se subtilní plastovou konstrukcí opěradla s napnutou průsvitnou síťovinou.

Celá v bílém

V barevném řešení dámské pracovny vede bílá, tento styl se nazývá all in white. Čelné plochy skříněk jsou většinou v matném bílém laku nebo ve vysokém lesku. Aktuální je kombinace s přírodní dýhou nebo s masivním dřevem.  Masiv s návratem skandinávského stylu bydlení působí velmi aktuálně, v současnosti se stále častěji kombinuje s kovovými konstrukcemi, které jsou přiznané a jež vtiskují interiéru neformální vzhled. Styl, vybrané materiály a barevnost by měly vést k tomu, aby se člověk cítil vyrovnaně a dokázal se soustředit. Vedle jemných barevných odstínů navozují příjemný pocit přírodní materiály, kromě masivního dřeva také kůže, lněné nebo bavlněné látky a bílá omítka. Naproti tomu různé imitace, umělé fólie a tapety působí laciným dojmem. Podobně je třeba se vyvarovat rušivých vzorů a křiklavých doplňků, které rozptylují pozornost.

Skříňkové či policové stěny

Úložné prvky jsou většinou k dispozici v podobě modulárních řad, lze je libovolně sestavit, díky tomu prostor pracovny využijeme do posledního místa. Stále jsou aktuální minimalistické policové regály či skříňkové sestavy. Jejich konstrukce je většinou kovová nebo dřevěná, doplněná policemi z lakovaných či dýhovaných MDF desek. U luxusních řešení se uplatňuje sklo či dřevěný masiv. Variabilita policových systémů ale nekončí u možnosti libovolně sestavovat jednotlivé moduly. Designéři značky Vitra představili mobilní jednotku Dancing Wall, umožňující variabilní řešení prostoru. Například s ní můžeme oddělit pracovnu od obývacího pokoje, zároveň může sloužit jako regál na spisy, televizní stěna, skříň nebo jako police s pokojovými rostlinami.

Text Alena Kodlová, foto archivy firem

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *