Domácnost ozvučená podle vlastních potřeb

Hudba a zvuk obecně jsou nedílnou součástí našeho života. Každý si jistě aspoň občas pustí svou oblíbenou hudbu nebo film, rozdíl je ale v tom, jaké prostředky při poslechu využíváme.

I ti konzervativnější z nás přicházejí na chuť kouzlu moderních technologií pro poslech a rozvod hudby v bytě či domě. Možností je celá řada – od přenosných Bluetooth reproduktorů přes systémy určené k ozvučení celého domu nebo bytu až po vysoce kvalitní hi-fi systémy složené z jednotlivých komponentů a reproduktorových soustav. Kterou variantu zvolit pro individuální potřeby a pohodlí?

Nejsnadnější a nejrychlejší cestou jsou Bluetooth reproduktory, jež už dávno nezní jako malé nevýkonné rádio. Jejich výhodou je vestavěná dobíjecí baterie a možnost snadného využití jak v pokoji během odpočinku, tak i na zahradě při grilovačce nebo v létě u vody. Přístroje se liší nejen kvalitou zvuku, ale také velikostí, odolností a dalšími vlastnostmi.

Pokud chcete přenosný reproduktor využít pro domácí poslech, je třeba se poohlédnout po kvalitnějším přístroji, který zajistí hutný a dostatečně hlasitý přenos. Výhodou některých modelů jako třeba Bose SoundLink Revolve je také 360° zvuk, který zajištuje stejnou kvalitu poslechu všude kolem reproduktoru.

Některé produkty umožňují propojit více reproduktorů do jednoho systému. Kvalitní Bluetooth reproduktor nabízí velmi dobrý poslech. Sice se nedá srovnávat s drahými komponentními hi-fi systémy, ale velké části uživatelů bude dostačovat.

Nevýhodou všech Bluetooth reproduktorů je však omezení jejich dosahu. Pokud posloucháte hudbu ze smartphonu a odejdete s telefonem dále než přibližně deset metrů od reproduktoru (v závislosti na místních podmínkách), přenos se přeruší. Komunikace přístrojů je závislá na dosahu Bluetooth a možnosti přehrávání nenabízí takový komfort jako následující varianty.

Chytré domácí reproduktory

„Chytrost“ reproduktorů je široký pojem. Nejzajímavější takovou vlastností z pohledu ozvučení domácnosti je možnost streamingu hudby z internetu a bezdrátového rozvodu do více místností. Streamingem rozumíme přehrávání hudby přímo z internetu pomocí populárních aplikací (například Spotify) bez využití tradičních zvukových nosičů, jako jsou třeba CD.

Bezdrátový rozvod hudby s možností snadného ovládání nabízí mimo jiné dnes populární multiznačková technologie AirPlay 2, prostřednictvím níž je v bytě možné rozeznít všechny reproduktory, které ji podporují. Dalším průkopníkem chytrých reproduktorů s možností streamingu a bezdrátového rozvodu je třeba již zmíněný legendární výrobce Bose. Do popsaných systémů lze zakomponovat také kompatibilní soundbary (systémy určené především pro filmový a televizní zvuk).

Princip je jednoduchý: Do každé místnosti si uživatel vybere nejvhodnější reproduktor a po instalaci aplikace do chytrého telefonu propojí všechny přístroje do jediného audiosystému. Podle konkrétních možností si v aplikaci následně zvolí, ve kterých místnostech má hudba hrát a zda chce v celém prostoru slyšet stejnou hudební kulisu, nebo například v kuchyni pustit něco jiného.

Sestava hi-fi komponentů

Tento nejkonzervativnější způsob ozvučení určený zpravidla k instalaci do obývacího pokoje preferují nejnáročnější posluchači, kteří chtějí v nahrávkách slyšet veškeré drobné nuance, jež do nich jejich tvůrci či interpreti vložili. Jedná se zpravidla o kombinaci zesilovače, soustavy stereoreproduktorů a případně dalších přístrojů. Základem je zesilovač. Ten přebírá audiosignál ze všech zdrojů, jako je CD či DVD přehrávač, televizor, gramofon, síťový přehrávač nebo streamer. Jeho elektronika bývá navržena tak, aby výsledný zvuk maximálně odpovídal skutečné studiové nahrávce, a to s minimálními ruchy a zkreslením. Koncovým článkem je pak reproduktorová soustava.

Renomované firmy vždy nabízejí menší, regálové modely určené pro postavení na skříňku a také větší, sloupové (podlahové) provedení. Specifikem a tajemstvím každého výrobce je kombinace vhodných reproduktorů (měničů), tvaru a materiálu samotného boxu včetně vnitřního uspořádání i elektroniky řídící rozvod signálu do jednotlivých vestavěných měničů a způsob jejich uložení.

Při výběru je nutné brát v úvahu velikost místnosti a také správnou kombinaci zesilovače a reprosoustavy. Příkladem výrobce specializujícího se na špičkové modely v této oblasti je Elac, tvůrce audiofily oceňovaného výškového měniče JET, který pracuje na zcela jiném principu než tradiční reproduktory.

Reproduktory pro venkovní použití

Ti, kdo si chtějí chvíle relaxace zpříjemnit kvalitní hudbou nebo venku sledovat třeba filmy, by měli zvážit pořízení reproduktorů z řady Seasons Collection od Origin Acoustics určených speciálně k použití v exteriéru. Jsou vyrobené tak, aby nejenom celoročně odolaly i nepříznivému počasí, ale zároveň dokonale splynuly s okolím. Mají velmi kvalitní zvuk a nehyzdí interiér ani exteriér nevzhlednými kabely nebo hranatými bednami.

Nainstalovat je lze prakticky kamkoliv – na venkovní zdi, pod krov, na sloupy či různé architektonické prvky nebo dokonce existují modely pro volné umístění na venkovním nábytku. Jiné typy reproduktorů zase dokonale zmizí v záhonu, případně se ukrývají ve schránkách vypadajících jako zahradní svítidla. Pro opravdu plný zvuk se dají doplnit o subwoofery, které se doslova ztratí v krajině.

Vybírejte podle svých potřeb

Při výběru vhodného ozvučení je třeba, abyste si v první řadě ujasnili svá očekávání. Pokud vám stačí kvalitní zvuk v jednom pokoji a chcete hudbu poslouchat i na pikniku, venkovní party nebo výletě, sáhnete nejspíš po jednom nebo více kvalitních Bluetooth reproduktorech. Jestliže se vám líbí myšlenka snadného ozvučení celé domácnosti s tím, že při přecházení z jedné místnosti do druhé uslyšíte stále stejnou hudební kulisu, zvažte systém chytrých reproduktorů, který můžete podle potřeby průběžně snadno rozšiřovat do dalších prostor. A pokud je hudba vaší opravdovou vášní a nerušený poslech v křesle se sklenicí dobré whisky považujete za ideálně strávený čas, zvolte pečlivě vybranou hi-fi sestavu.

Bluetooth reproduktor Bose Revolve vytvoří mimořádně působivou zvukovou kulisu. Nevadí mu postříkání vodou (IPX4), díky pogumovaným hranám vydrží i méně šetrné zacházení a navíc nabízí skutečně funkční a znalci oceňovaný 360° zvuk (zní ze všech stran stejně kvalitně). Vyrábí se ve dvou velikostech, Revolve a Revolve+, jimž odpovídá také hlasitost, a bez ohledu na to, které typy máte, můžete v aplikaci propojit dva kusy do jednoho páru. BOSE

I jeden domácí bezdrátový reproduktor Bose HomeSpeaker 500 pro streaming hudby či poslech prostřednictvím Bluetooth dokáže vytvořit hutný a čistý stereo zvuk s masivním basovým základem. Velkou výhodou je možnost přímého přehrávání hudby z internetu bez závislosti na dosahu Bluetooth. Pokud chytré reproduktory Bose ze stejné řady umístíte do více místností, během několika minut snadno vytvoříte komplexní domácí hudební soustavu s téměř neomezenými možnostmi. BOSE

První generace reprosoustav Elac Debut byla v sezoně 2016 až 2017 oceněna nejprestižnější novinářskou cenou v oblasti audiovizuální techniky EISA v kategorii Evropské reproduktory roku. Nejvyšší řada Elac Debut Reference při zachování vynikajícího poměru cena/výkon přidává k ještě lepšímu zvuku i vytříbený design. ELAC

Modelová řada reprosoustav Solano zahrnuje tři modely, které svým věrným zvukovým přenosem zaujmou nekompromisní posluchače hudebních nahrávek všech žánrů stejně jako náročné milovníky domácího kina. Jejich tvar a vysoce lesklé lakování zapadne do moderních, ale i do tradičních interiérů. Nejzajímavější je dvouapůlpásmová podlahová reprosoustava Solano FS 287. Díky plnému kmitočtovému rozsahu, od hlubokých basů až po zvonivé výšky, dokáže s lehkostí reprodukovat jak komorní akustické nahrávky, tak moderní elektronickou hudbu. ELAC

Venkovní reproduktory řady Seasons jsou navrženy tak, aby se daly nainstalovat prakticky kamkoliv. Lze je připevnit na venkovní zdi, pod krov, na sloupy či různé architektonické prvky nebo dokonce volně umístit na venkovní nábytek. AUDIO PRO

Adaptivní bezdrátový reproduktor Beolab 28 poskytuje kombinaci pokročilé akustické inovace s praktickými funkcemi chytrého reproduktoru, zároveň nabízí skvělý výkon a zvuk studiové kvality, který se automaticky přizpůsobuje danému prostoru. Díky zdařilému designu lze Beolab 28 umístit nejen na zem, ale také ho připevnit za zeď. Reproduktor je osazen pěti digitálními zesilovači a dvojice reproduktorů Beolab 28 je určena pro ozvučení místností o ploše od 15 do 50 m2. O připojení se stará WiFi, Bluetooth 5.0, ale k dispozici je také Ethernet, USB-C a analogový digitální vstup. BANG & OLUFSEN

Text: Jana Šulcová, foto:archivy firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *