Eergonomie, kvalita a komfort posezení

Dějiny sedacího nábytku lze vystopovat až do antiky. Po celá dlouhá tisíciletí procházely židle, křesla a pohovky dlouhým vývojem, který stále pokračuje. Jejich vzhled se mění nejen podle módních trendů, ale i v závislosti na uživatelské funkčnosti.

Pro moderní produkty, určené pro odpočinek, platí bez ohledu na jejich účel především diktát pohodlí. Jemu se přizpůsobují designéři i výrobci, kteří neustále hledají nové konstrukční prvky, technologické postupy a materiály, jež by vyhověly zvyšujícím se nárokům na komfort. Hnáni tímto motorem vytvářejí modely, pro něž je v současné době charakteristické zejména zvětšováním rozměrů. Zatímco hloubka sedáků a šířka područek roste, zadní opěrky se snižují. To vše samozřejmě při dodržení ergonomických parametrů, vstřícných ke zdraví těch, kdo nábytek používají. Koneckonců, v sedacím nábytku lidé obecně tráví až polovinu denní doby, ať už při práci, nebo při zábavě a relaxaci. S ohledem na to nesmíme zapomenout na další znak, typický pro soudobá křesla a pohovky, jímž je polohování, zpříjemňující odpočinek. A konečně zmiňme nejžhavější trend, který hýbe tímto segmentem vybavení obytných prostor: ke slovu se v poslední době dostává variabilita a modulárnost, s důrazem na možnost jednotlivé segmenty různě přeskupovat a měnit jejich sestavy tak, aby vyhověly momentálním potřebám interiéru.

Prestiž a inovace

Ohlédneme-li se do minulosti, musíme konstatovat, že o co byl sedací nábytek ve svých počátcích konstrukčně i materiálově jednodušší, o to byl výjimečnější a dražší. V podstatě až do renezance, kdy se díky Italům „hnuly ledy“ a nábytek se stával uměleckým výtvorem, lze vypozorovat určitou obecnou stagnaci s převažujícím dřevem jako konstrukčním materiálem. Na konci šestnáctého století přišla výrazná éra čalouněného nábytku, do jehož výroby přinesl čerstvý vítr vynález pružin. Není divu, že se ve 30. letech minulého století rozšířil do celé Evropy i Severní Ameriky. Nadšení z objeveného pohodlí vedlo k vytváření židlí a křesílek s přesným určením. Světlo světa spatřil například model čtecí, vybavený pultíkem pro odkládání knih, astronomický s přidaným dalekohledem, kuřácký se zásobníkem na tabák a stojánkem pro dýmku… Design se rychle stal záležitostí věhlasných návrhářů: z nejznámějších si připomeňme jména jako Thomas Chippendale, George Hepplewhite či Thomas Sheraton, později pak Michael Thonet, Charles Rennie Mackintosh nebo le Corbusier. Invence renomovaných designérů se do vzhledu sedacího nábytku promítá samozřejmě i dnes.

Jednoduchost tvarů a variabilita

Soudobému trendu, směřujícímu ke vzdušnosti, lehkosti a otevřenosti obytných prostor, jde vstříc jednoduchost linií a tvarů i pokud jde o sezení. Existují samozřejmě produktové řady, jež například bohatým prošíváním, zdobením a barvitými vzory uspokojují především ctitele dekorativnosti, ovšem obecně se tvůrci a výrobci přiklánějí spíše ke střídmosti tvarů a barev, takže výsledné modely lze bez problémů sladit s interiéry různých stylů. Pokud jde o materiály konstrukcí, vede osvědčené dřevo, hliník a kov. V čalounění má vedle kvalitních textilií své důležité místo umělá či pravá kůže, vstřícná k realizaci i těch nejsmělejších návrhářských vizí. Navíc osobité vlastnosti a typické drobné nedokonalosti tohoto luxusního materiálu dělají z každé sedačky neopakovatelný originál. Podmínkou dokonalého vzhledu a funkčnosti finálního výrobku je nejen profesionální zpracování, ale i komfort daný výplní sedáků. Kromě pružného polyuretanu to může být i pěna studená, pohodlí zvyšuje například kachní či husí peří. Poměrnou novinkou je v tomto ohledu inovativní, vysoce prodyšný a tlaku odolný materiál s názvem Elastic, který funguje na bázi vláken s elastickou strukturou se 3D efektem.

Text: Redakce -ll-, foto: Archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *