Frčí nejen opotřebované povrchy

Popularita takzvaného vintage vzhledu nabírá na obrátkách. Symbolizovaný patinou a oprýskaností v různém směru připomíná nostalgicky staré dobré časy.

Styl na pomezí moderny a retra sází na duši, v zájmu originality a praktičnosti spojuje zdánlivě neslučitelné. Týká se to nejen oblečení a nábytku, ale – jak ukázal letošní mezinárodní veletrh nábytkářského průmyslu a vybavení interiérů v Milánu – i koberců.

Vyšlapané až na osnovu

„In“ je vzhled s odřeným povrchem a vzory vyšlapanými až na základní osnovu, do níž jsou vetkávána či navazována vlákna. Obvykle sice jde o důsledek dlouhodobého intenzivního používání, v případě moderních kousků je však tento žádoucí efekt dosažený aplikací soudobých technologií. S jejich pomocí lze dokonale a zcela věrohodně „zestařit“ i úplně nové luxusní modely, které samozřejmě nejsou zrovna levné. Nejen kvůli tomu však zřejmě nelze očekávat masové nadšení pro tento výlučný styl obytných prostor. Osloví nejspíš výhradně ctitele a vyznavače neotřelých interiérů, kteří mají speciálně laděný vkus a smysl pro originalitu. „Vyšlapaným“ kobercům to bude nejvíc slušet především v minimalisticky laděných, například loftových bytech, nebo tam, kde je žádoucí cíleně zanedbaný vzhled.

Návrat filcu

Dalším trendem určeným pro požitkáře je znovuobjevení materiálu vyrobeného valchováním a plstěním živočišných vláken. Z měkké merino vlny a kůže, použité ke spojování a lemování, mohou díky ručnímu zpracování a háčkovaným, vyšívaným a šitým dekoracím a detailům vzniknout koberce vysoké kvality s dokonalou funkčností. Na jejich úspěchu u spotřebitelů se vedle tradičního vzhledu a retrotechnik podílí i barevné řešení (antracitová a zelená) akceptující jak typické tónování plsti, tak i nové melange odstíny.

Text: redakce -ll-, foto: Linie Design, BoConcept, Comeinterior, Optimal Interier Design

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *