Galerie zasvěcená nejen tématu ženy

Zajít si na přitažlivou výstavu a vybrat si umělecké dílo pro náš domov či kancelář? Galerie La Femme je sice malá, ale nabízí pozoruhodnou nabídku českého moderního umění, inspiruje a vybízí nejenom k investici do umění.

Jedna z nejúspěšnějších pražských galerií má za sebou mnoho vynikajících projektů v České republice i v zahraničí. Vystavuje obrazy, grafiky a plastiky současných českých renomovaných i začínajících autorů. Na otázky, kam směřuje a jak vypadají její cíle, odpovídá galerista Miroslav Lipina.

Galerie La Femme se nejenom zabývá prodejem umění, připravujete také výstavy. Můžete prozradit některou z nadcházejících?

V současné době máme v přípravě XXVI. tematický Domácí úkol, nyní pod názvem Hudba v obrazech. Na šedesát českých a slovenských umělců bude tvořit na společné zadání. Vloni jsme měli v tomto projektu velmi úspěšnou výstavu, nazvanou První republika, která byla oslavou sta let od založení Československa. Hudba v obrazech bude jako většina z těchto úkolů výstavou putovní, po skončení u nás v Bílkově ulici ji mohou návštěvníci vidět v Ostravě, v jednání je Ostravské muzeum. Tam by měla být v době festivalu Colours.

Povězte nám, prosím, více o projektu Domácí úkoly.

Díla z tohoto projektu procházejí velmi úspěšně na aukcích současného umění, je vidět, že se lidem tyto obrazy velmi líbí. A poslední úkol Adolfa Borna – to byly Zimní sporty – se dostal až do německých učebnic gramatiky pro děti, což pro nás znamenalo velké ocenění. Za 19 let, během kterých Domácí úkoly pořádáme, vzniklo na tisíce děl a s výstavou jsme navštívili několik evropských měst, například Brusel, Budapešť, Tatabányu, Prievidzu nebo Piešťany.

Podle jakého klíče vybíráte téma Domácích úkolů a umělce, jež oslovíte?

Ze začátku šlo výhradně o spojení se ženou – například k pětistému výročí obrazu Mony Lisa nebo sta let od namalování Avignonských slečen jsme dělali také Poctu Edith Piaf nebo ženu spojili s nějakým atributem – Žena, víno, zpěv, Žena v zajetí techniky, Žena a automobil… Pak ale přibyla další inspirace, párkrát nám téma přinesli přímo umělci – například již zmíněný Adolf Born nám navrhl Zimní sporty, Antonín Sládek zase Autoportrét, Miroslav Jiránek téma Žena a zvíře.

Víme, že vaše činnost se neodehrává jen mezi stěnami galerie, ale pořádáte i „výjezdní výstavy“. Chystáte teď nějaký takový projekt?

Kromě putovních Domácích úkolů každoročně pořádáme také výtvarná sympozia pro naše výtvarníky, začali jsme v roce 2003 v brazilských Lidicích, dále jsme byli ve Francii, Kanadě, Ekvádoru, ve Švýcarsku, Německu, na Sicílii a samozřejmě také v Čechách a na Slovensku. Letos máme naplánovaná sympozia v moravském Jistebníku a poté ve východočeské Luži u Košumberka.

Pokud bychom chtěli investovat do umění, která z děl, jež máte v nabídce, byste nám doporučili?

Snažíme se vybírat díla, která jsou kvalitní a reprezentativní přehlídkou současného umění, a zároveň chceme, aby si u nás vybrali zákazníci z velké škály různých žánrů a stylů. Nabízíme díla pro investici i pro vybavení interiérů, přičemž chceme, aby dílo splňovalo obě kritéria. Mezi naše oblíbené autory patří například Boris Jirků, Jan Hladík, Jan Tichý, Miroslav Jiránek, Vladimír Erlebach, Eva Mansfeldová, Dita Perrier, Bohumil Eliáš, Tomáš Hřivnáč, Zdeněk Tománek, Richard Kočí, Josef Achrer, František Hodonský a další.

Kromě obrazů a plastik si mohou návštěvníci vaší galerie odnést třeba katalogy. Co je jejich obsahem a co vás přivedlo k publikaci?

Především jsme vydali tři naše galerijní katalogy, které definují naši činnost – jednak Domácí úkoly, jednak sympozia. Nutno dodat, že všechna díla, která v nich najdete, vznikla pro naši galerii. Velmi mile nás překvapilo, když si o tyto galerijní katalogy napsali i z Metropolitního muzea v New Yorku, zájem projevila i Brigitte Bardot.

Také jsme s kolegyní Olgou Václavkovou vydali monografii našeho oblíbeného malíře Antonína Sládka, jenž se rád účastní našich projektů a byl s námi v Brazílii i v Kanadě. Když jsem tuto monografii předával v pivnici U Tygra profesoru Františku Dvořákovi, byl knihou nadšený a zalitoval jen, že ho nepoznal osobně. Každoročně vydáváme i kalendáře s obrazy, jež vznikly pro galerii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *