Hypotéky propadly o 30 miliard. Nepomohlo ani další zlevňování

Ještě horší než jsme čekali. Tak se dá zatím zhodnotit letošní rok na hypotečním trhu pohledem zástupců jednotlivých bank. Za první tři čtvrtiny roku spadl zájem o hypoteční úvěry v porovnání se stejným obdobím minulého roku o víc než 20 %. Rozdíl v objemu nových půjček už překonal 30 miliard korun.

Propad v počtu i objemu půjček na bydlení potvrdily i statistiky za září. Přestože v tomto měsíci v porovnání se srpnem přibylo zhruba 200 nových hypoték a jejich celkový objem vzrostl o přibližně 700 milionů korun, podle analytiků je to málo.

Loni byl růst trojnásobný

Nárůst počtu i objemu nových hypoték je po skončení prázdnin obvyklý. A v minulých letech býval výrazně vyšší.

„Například loni v září přibylo oproti srpnu hned 700 nových hypoték a jejich objem vzrostl o víc než 2 miliardy korun. To je zhruba třikrát víc než nyní,” popsal současný vývoj hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Letos v září si navíc zájemci vzali 6 359 nových hypoték za celkem 15 miliard korun. Loni to ve stejném měsíci bylo 9 153 hypoték v objemu téměř 21 miliard korun. „To je propad zhruba o 30 %,” dodal Gregor.

Hypoték ubývá, jejich výše roste

S poklesem zájmu o půjčky na bydlení banky bojují už několik měsíců. Potvrzují to údaje za první tři čtvrtiny roku. Zatímco letos si lidé v tomto období vzali 56 000 nových hypoték, loni to bylo téměř 74 000. A jejich objem klesl z necelých 160 miliard na zhruba 128 miliard korun. To je propad o víc než 30 miliard korun.

Výše průměrné hypotéky přitom stabilně roste a poslední čtyři měsíce se drží nad hodnotou 2,3 milionu korun. V září dokonce dosáhla rekordních 2,36 milionu.

Pokles odstartovalo zastropování hypoték

Zájem od hypotéky klesá už od konce minulého roku, kdy začaly platit pokyny České národní banky zpřísňující pravidla pro poskytování hypoték. Zastropovaly totiž maximální výši hypotéky podle dluhů a čistých příjmů žadatele.

Od loňska tak platí, že:

  • celková výše všech dluhů včetně hypotéky smí být maximálně 9krát vyšší než čisté roční příjmy žadatele
  • a celkové měsíční splátky všech dluhů včetně hypotéky smí tvořit maximálně 45 % z čistého měsíčního příjmu žadatele.

Tato pravidla se přidala k dřívějším pokynům, které určily, že výše většiny hypoték smí být maximálně v hodnotě 80 % z ceny zastavené nemovitosti. Pouze omezená část hypotečních úvěrů se může pohybovat v rozmezí 80–90 % z hodnoty nemovitosti.

Zdražování je 6. nejrychlejší v EU

Dopad těchto nařízení je o to větší, že cena bytů a domů vytrvale stoupá. Ve druhém čtvrtletí roku rostla dokonce dvakrát rychleji, než byl průměr v Evropské unii.

„Rychleji bydlení zdražovalo jen v Maďarsku, Lucembursku, Chorvatsku, Portugalsku a Lotyšsku. Na předražené nemovitosti už Českou republiku dokonce upozornil Evropský výbor pro systémová rizika. A podle České národní banky je v současnosti jejich cena nadsazená o zhruba 15 %,” podotkl hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Lidé tak k nákupu vysněného bydlení potřebují stále větší půjčky. Jenže na ně kvůli pokynům České národní banky často nedosáhnou.

Průměrný úrok spadl pod 2,5 %

Tato situace vede k tomu, že zájem o hypotéky v posledních měsících klesá. Banky proto hledají způsoby, jak přilákat víc klientů.

Nejčastější variantou je snižování úrokové sazby. Většina poskytovatelů k tomuto kroku letos přikročila už několikrát. Od začátku roku tak průměrná úroková sazba spadla o 0,53 procentního bodu – z 3 % na 2,47 %.

A není vyloučené, že tento pokles potrvá i dál. Už v říjnu přistoupili ke snižování úroků další poskytovatelé. Například Banka Creditas, Air Bank nebo Wüstenrot. Je tak možné, že se do konce roku na trhu objeví nové hypotéky s úrokem pod 2 %. Zatím podobnou sazbu získáte jen při refinancování.

Nástrahy výhodných nabídek

Už nyní přibývá nabídek s úrokem pod 2,2 %. A některé banky jdou dokonce i pod hranici 2,1 %.

„Neznamená to ale, že se taková sazba vždy vyplatí. Někteří poskytovatelé ji totiž podmiňují pojištěním schopnosti splácet. Bez něj úrok obvykle o několik desetin procentního bodu vyskočí. Jenže sjednáním takového pojištění klient často přeplatí mnohem víc, než když zvolí nabídku bez pojištění. Tyto pojistky totiž bývají zbytečně drahé. A jejich funkci hravě splní správně nastavené životní pojištění,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Pokud tedy zvažujete hypoteční úvěr, soustřeďte se raději na RPSN. Tato zkratka udává roční procentuální sazbu nákladů a ukazuje, o kolik přesně hypotéku přeplatíte.

Se zjištěním RPSN vám spolehlivě pomůže zejména hypoteční kalkulačka. Prohledá totiž veškeré nabídky a najde ty opravdu nejvýhodnější. Vyhnete se tak zbytečně vysokým poplatkům i předraženému pojištění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *