Jak na půdní stahovací schody?

Těžko dostupné půdní či nadstropní prostory a zároveň málo místa pod nimi… Situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm, a z hlediska bezpečnosti ani obyčejným žebříkem. Lámete si hlavu nad tím, jak takovou situaci vyřešit? Ideální volbou jsou půdní stahovací schody…

Schody na půdu v dnešním podání už nejsou jen obyčejným žebříkem, ale disponují celou škálou vlastností. Jsou požárně a klimaticky odolné, mají zateplené provedení i pro pasivní domy a jsou vybaveny bezpečnostními prvky, jakými jsou například speciální madla. Samozřejmostí je pak u nich snadná manipulace a bezproblémová údržba.

„Část stropu, kam budete chtít půdní stahovací schody montovat, nejprve zkontrolujte. Při přípravě stavebního otvoru totiž nesmíte porušit nosné prvky stropní konstrukce a v daném místě nesmí vést žádné instalace a domovní rozvody,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se výrobou půdních stahovacích schodů zabývá již téměř 30 let, a dodává: „Zároveň si také zkontrolujte, že prostor, do kterého budete ze schodů vstupovat, je dostatečně vysoký, abyste bez problémů otevřeli horní víko a při výstupu se neuhodili do hlavy.“ Nejmenší varianta půdních schodů LUSSO z dílny JAP FUTURE se vejde do stavebního otvoru 700 x 500 mm, takže hravě vyřeší i problém s nedostatkem místa.

 

TIP ODBORNÍKA:

„U novostavby se předem ujistěte, že jsou zdi i betonové podlahy dostatečně vyschlé. V opačném případě by totiž mohlo vlivem vlhkosti víko stahovacích schodů, stejně jako vše kovové, začít rezavět, což určitě žádný uživatel neuvítá,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE.

Samotná montáž stahovacích schodů je pak velice jednoduchá, s pomocí dvou osob ji zvládne každý šikovnější domácí kutil. Než se na ni vrhnete, překontrolujte všechno příslušenství schodů a prostudujte přiložený návod.

 

 

 

Co budete potřebovat?

klíč č. 17, dvoje štafle, šroubovák

6 kroků, jak na to

1. Rám schodů LUSSO připevníte do otvoru ve stropě čtyřmi kotevními šrouby M10 x 100 s maticemi. Otvor pro nasazení každého z nich najdete v každém rohu rámu.

2. Ve dvou vyzvednete schody do otvoru, potom třetí pomocník na půdě upevní rám schodiště pomocí čtyř nosníků.

3. Nosníky se na půdě položí úhlopříčně přes rohy otvoru a upevní šrouby M10 x 100 s maticemi. Všechny čtyři šrouby je třeba vždy řádně utáhnout klíčem č. 17.

4. Nyní už můžete vyzkoušet otevírání a zavírání stahovacích schodů LUSSO. Víko se otevírá stahovací tyčí s háčkem, kterým zachytíte očko zámku na víku schodů a tím víko odjistíte. Opět háčkem tyče zachytíte kroužek na vnitřní straně víka a lehkým tahem k sobě přitáhnete schodnice až na zem. Podlahová krytina je chráněna oproti oděru ochrannými plastovými kolečky.

5. Na závěr ještě na půdě nasaďte a přišroubujte horní madla po obou stranách rámu schodů pro snazší výstup.

6. Od této chvíle můžete usazené stahovací schody LUSSO používat, kdykoli je budete potřebovat. Víko je od výrobce z pohledové strany hladké a bílé. Schová se buď do okolního bílého stropu, nebo ho můžete natřít tak, jak se vám to hodí.

Více informací na www.japcz.cz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *