Jak usměrnit přerůstající trávu a bylinky? Zkuste neviditelné obrubníky

Zahrada, která je potěchou pro oko, je určitě snem každého majitele pozemku. Jenže od vysázení vhodných stromů a květin k udržovaným záhonům je dlouhá cesta. Hlavně z toho důvodu, že kdykoliv přijdete na zahradu, vždy se najde aspoň něco, co je třeba vytrhnout, přesadit, zalít nebo otrhat. A jelikož většina z nás si těžko najme zahradníka, všechna tato péče leží na našich bedrech.

Jak dát zahradě řád a udržet její vzhled stejný nejen jednu sezónu? Stačí si vytyčit hranice.

Dřevo, beton nebo kámen?

Zatímco vnější okraj pozemku je jasně vymezený plotem, uvnitř už může vládnout trochu chaos. A nejde o to, že byste nechali trávu vyrůst do výše pasu, v záhonech měli bodláky a stromy neořezávali, jak je rok dlouhý. Stačí pěstovat mátu nebo mateřídoušku, které se rády rozlézají do širokého okolí. Specialisty na okupování velkého prostoru jsou také dýně. Někomu může vadit i tráva na cestičkách. Jasné ohraničení jednotlivých ploch vám pomohou vytvořit obrubníky.

Nemusíte se omezovat na beton, ideální je ladit celou zahradu do jednoho stylu. Pokud pěstujete bylinky a máte v oblibě spíš venkovský vzhled zahrady, budou vám bohatě stačit dřevěné plůtky. Ze suchých kmínků je zvládne nařezat každý zručnější domácí kutil. Nezapomeňte je namořit, aby hned první rok nechytly plíseň a hnilobu. Kamenné ohraničení se hodí na skalkách, kolem jezírek, ale i v místech, kde máte okrasný štěrk, nebo mulč. U rozlehlých zahrad nebudou vadit ani klasické betonové obrubníky, které jinak známe především z parků.

Obrubníky, kterých si ani nevšimnete

Určitě už jste ale viděli zahradu, kde trávník protínaly úhledně upravené cestičky bez jediného stébla a okrasné květiny byly vysázené v záhonech dokonale kruhového tvaru. Nikde žádný materiál, který by jednotlivé plochy ohraničoval. Tohoto vzhledu můžete jednoduše dosáhnout neviditelnými obrubníky. Jediné, co prozradí jejich přítomnost, je kousek vyčnívajícího plastového okraje, který ale často během sezóny přeroste tráva.

Neviditelné obrubníky se hodí jak pro rovné okraje záhonů, tak i pro vytvoření kruhových nebo jinak zakřivených ploch. Zabrání prorůstání rostlin a jsou velmi trvanlivé.

Instalace plastových obrubníků je velmi jednoduchá, stačí je zapustit do hlubší díry a zajistit upevňovacími kolíky. Během sezóny kořínky rostlin obrubník ještě více upevní na jednom místě. Díky dvěma na sebe kolmým lištám je dostatečně stabilní, takže ho jen tak nevyvrátíte, dokonce přes něj můžete přejíždět i sekačkou.

Neviditelné obrubníky se hodí pro jakýkoliv typ zahrad. Jejich instalací si ušetříte nervy a drahocenný čas, který byste museli věnovat likvidaci nežádoucích rostlinek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *