Jak vybrat ten správný odvlhčovač

Odvlhčovač slouží k odstraňování vlhkosti ze vzduchu. Tím zabraňuje tvorbě především plísní a vytváří zdravé vnitřní prostředí. Při výběru přístroje vždy vycházejte z konkrétního použití odvlhčovače. Jiné nároky budete klást na odvlhčovač do domácího prostředí a jiný do průmyslových budov (např. odvlhčovače MASTER), na stavbu nebo garáží.

odvlhčovač master
odvlhčovač master

1. Výkon odvlhčování

Nejdůležitějším parametrem při výběru odvlhčovače vzduchu je výkon odvlhčování. Ten udává, kolik vody maximálně dokáže přístroj ze vzduchu odebrat. Výkon odvlhčování se udává v litrech za 24 hodin. Vzhledem k tomu, že účinnost odvlhčování je závislá na teplotě vzduchu a aktuální vlhkosti, výkon odvlhčování se nejčastěji počítá při 80 % relativní vlhkosti a teplotě 30 °C. Při porovnávání různých přístrojů si proto ověřte, jakým způsobem výrobce udává výkon odvlhčování.

2. Vzduchový výkon

Podle velikosti místnosti je nutné zvolit správný vzduchový výkon. Ten říká, kolikrát za hodinu zvládne odvlhčovač zpracovat všechen vzduch, tedy přefiltrovat ho a odvlhčit. Udává se v m3/hodinu.Vzduch by měl být zpracován za hodinu minimálně 2krát. Podle následujícího vzorce se vypočte potřebný vzduchový výkon pro konkrétní místnost. Vybraný odvlhčovač by měl mít výkon stejný nebo vyšší než konečný výsledek.
Výpočet vhodného vzduchového výkonu:
Potřebný vzduchový výkon v m3/h = plocha podlahy v m2 × výška stropu v metrech × 2

3. Objem nádržky na vodu

Voda, kterou přístroj vezme ze vzduchu, stéká do nádržky, která je součástí zařízení. Čím je větší objem nádržky na vodu, tím méně času zabere její vylévání a tím déle dokáže přístroj bez přestávky odvlhčovat. Některé přístroje jsou vybaveny i přípojkou na odvod kondenzátoru do kanalizace, což výrazně zefektivní celý proces odvlhčování.

4. Technologie odvlhčování

Na výběr jsou dvě technologie odvlhčování:

– Kondenzační (kompresorové) odvlhčovače – jsou nejpoužívanějším typem odvlhčovačů do domácností, důvodem je mimo jiné nižší spotřeba energie než u absorpčních odvlhčovačů. Vzduch procházející přístrojem je ochlazen, čímž dochází ke srážení vody do připravené nádobky. Vysušený vzduch se vrací zpět do místnosti. Největší účinnost přístroje je při vlhkosti nad 60 %.
– Absorpční odvlhčovače – vlhkost je pohlcována absorbentem. Hodí se i do prostor s nižší pokojovou teplotou. Nevýhodou je nižší odvlhčovací výkon. Výhodou tichost provoz a minimální závislost na teplotě okolního vzduchu.

5. Doplňkové funkce odvlhčovačů

Přístroje se neustále zdokonalují a výrobci se předhánějí v množství funkcí, které přístroje mají. Vybírat lze z mnoha funkcí, které výrazně usnadňují život. Mezi nejčastější funkce odvlhčovačů patří:

– elektronický ovládací panel
– ionizátor
– vzduchový filtr
– indikátor plné nádrže
– vypnutí při naplnění nádrže
– možnost nastavení délky odvlhčování
– zabudovaný vlhkoměr
– časovač

CVB VENTILÁTORY A KLIMATIZACE je česká firma s tradicí specializující se na prodej ventilátorů a klimatizací. Získali jsme prestižní mezinárodní ocenění důvěry obchodních partnerů AAA, zařadili jsme se tak mezi 0,2 % nejspolehlivějších firem v ČR s nejvyšší spolehlivostí a kredibilitou. Kromě ČŘ působíme úspěšně i na německém trhu.
http://www.ventilatory-shop.cz/

logo CVB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *