K dokonalému domovu patří dokonalé květiny

Nedílnou součástí každého domova jsou květiny. Mnozí z nás jich mají plné parapety a poličky. Proč by ne? Květiny jsou krásné a fungují jako čističky vzduchu. Vpusťte je do bytu i vy!

Proč si do bytu pořídit květiny?

Když si člověk zařizuje nový byt, květiny bývají tím posledním, na co si vzpomene a do čeho investuje. Vždyť je toho potřeba tolik pořídit. Každá koruna se počítá. Jsou to ale právě květiny, které dodají vašemu bytu to pravé kouzlo, vnesou do něj aspoň kousek přírody.

Květiny fungují jako čistička vzduchu

Oxid uhličitý přeměňují na kyslík, který je pro naše tělo nepostradatelný. Některé druhy květin také dokáží vzduch zbavit toxinů jako benzen, elektrosmog a další. Působí jako přírodní filtry.

Uklidňují

Vracíte se domů po celém dni unavení a bez energie? Nemáte čas ani sílu vydat se na procházku do přírody? Posaďte se do křesla, dívejte se na květiny. Kousek přírody u vás doma uklidní vaši mysl a dodá sílu do dalších činností.

Malá domácí zahrádka

Nemáte vlastní velkou zahradu, kde byste si vysázeli květiny, ovocné stromky či bylinky? Nezoufejte!

  • Bylinky můžete pěstovat i na kuchyňském parapetu. Budou tam krásně vonět, dokonce odhánět hmyz.
  • Do bytu si můžete pořídit malý banánovník, citrusovník, fíkovník – a hned je z vás sadař, který se může při správné těšit na chutné plody domácí produkce.

Jaké pokojové květiny si pořídit?

Ještě předtím, než půjdete do květinářství a květiny zakoupíte, popřemýšlejte, jaké máte doma podmínky.

  • Máte dostatek prostoru i na větší a objemnější květiny?
  • Máte doma dostatek světla, nebo spíš víc šero?
  • Jak zdatný pěstitel jste? Zvládnete jen péči o nenáročné květiny, nebo si můžete pořídit i něco náročnějšího?
  • Kam chcete květiny umístit?

Když už znáte odpovědi na tyto otázky, pusťte se směle do toho. Víte, jaké jsou nejoblíbenější pokojové květiny?

Azalka

I v zimě se můžete těšit z krásných květů azalky. Téměř nevoní, za to ale nádherně prozáří byt. Bývají jednoduché, poloplné i plné s okrajem. Azalka má raději chladno – a to hlavně v období růstu. K radiátoru ji tedy rozhodně nedávejte.

Monstera

Nenáročná rostlina většího vzrůstu. Na první pohled vás upoutají její velké, zajímavě dělené listy. V domácích podmínkách se dorůstá výšky cca 2,5 metru. Má ráda dostatek světla, při správné péči je to dlouhověká květina.

Aloe Vera

Nenáročná tučnolistá pokojová květina. Je zvyklá žít na sucho, takže vydrží i několik dní bez zálivky. Plní estetický dojem, své místo má ale i v domácí lékárničce. Šťáva z jejích listů se používá k hojení drobných poranění a spálenin. Nejvíc se jí daří na okně orientovaném na jih.

Pokojové palmy

Vzhledem k tomu, že jejich pěstování zvládne úplně každý, objevuje se jich v našich domácnostech stále víc. Palmy potřebují dostatek světla, vyhněte se ale přímým slunečním paprskům. V létě vyžaduje vydatnou zálivku, ale kořeny nesmí být v trvalém mokru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *