Kde se bere bavlna na to nejlepší povlečení?

Záleží vám na pohodlí a domácké atmosféře? Zařizujete si domov tak, aby působil příjemně a vy jste se do něj rádi vraceli? Jednou z věcí, která to všechno může ovlivnit, je i povlečení.

Určitě si ho nepořizujete jen na jedno použití. Když už do něj investujete nějaké peníze, očekáváte, že vám bude dlouho sloužit. Co si budeme povídat, ono to kvalitní povlečení něco stojí.

Bavlna je královnou mezi materiály pro výrobu povlečení

Mezi nejoblíbenější materiál, ze kterého se povlečení vyrábí, patří bavlna. Už naše babičky ji milovaly a my na tom nejsme jinak. Proč by ne? Bavlna se totiž může pochlubit mnoha skvělými vlastnostmi. Kde se bere?

Bavlna je přírodní vlákno, které se získává z rostliny jménem bavlník. Její vlákna jsou pružná, savá, prodyšná a měkká. To jsou TOP vlastnosti, které by každé povlečení mělo být.

Bavlněná textilie se upravuje buď macerováním nebo kalandrováním, výsledkem je pevná a hebká tkanina.

Podle způsobu zpracování pak máte na výběr mezi povlečením z hladké bavlny, krepem, flanelem, nebo dokonce bavlněným saténem.

Hladká bavlna

Klasika, kterou má doma snad každý. Důvod je jasný. Je měkká, příjemná na omak, prodyšná a nepotíte se v ní. Je utkaná v plátnové vazbě, svůj tvar a barvu si udrží řadu let. Má jen jednu jedinou nevýhodu. Mačká se a když ji nevyžehlíte, nevypadá dvakrát dobře.

Čtěte také: Slyšeli jste už o bavlně Renforcé?

Krepové povlečení

Věděli jste, že je také z bavlny? Většina lidí si myslí, že krep je nějaký speciální materiál. Není tomu tak. Základem jsou bavlněná vlákna a jde jen o zpracování. V pravidelných pruzích se střídá jemná a zvrásněná část.

Povlečení z krepu má všechny podstatné vlastnosti bavlny a jednu navíc. Nemačká se. Dokonce je zakázáno ho žehlit, jinak by své vlastnosti ztratil.

Flanelové povlečení

I to se vyrábí z bavlněných vláken. Je tkané v plátnové vazbě, povrch tkaniny se pak počeše a tím vznikne na omak opravdu příjemný povrch. Hodí se spíš do chladnějších měsíců, protože krásně hřeje. Jen si to představte. I do chladného rána se probudíte pěkně v teple, ani z peřin se vám nebude chtít.

Povlečení z bavlněného saténu

Jak už název napovídá, základem je bavlna, konkrétn+ 100% česaná egyptská bavlna tkaná v atlasové vazbě. Povlečení se leskne (jde přeci o satén), oproti klasickému saténu z polyesteru ale neklouže a nezatrhává se. Je měkké, stálobarevné a v létě vás ochladí, v zimě zahřeje.

Ještě jste vlastnosti bavlněného povlečení nevyzkoušeli? Je na čase to změnit. Budete nadšení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *