Klidová zóna v bytě

Klidová zóna v domě či v bytě, jak už sám název napovídá, zahrnuje ložnici, koupelnu, šatnu, případně pracovnu. Nabízí se hned několik variant, jak tento prostor uspořádat, aby poskytoval ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci.

Rozdělení interiéru domu na společenskou a klidovou zónu není ničím novým. Podíváme-li se na půdorys Müllerovy vily v Praze na Ořechovce, dokončené v roce 1930, nacházíme tam ložnici rodičů s navazující prostornou šatnou a komfortní koupelnou. Také dva dětské pokoje jsou propojeny se samostatnou šatnou. „Kvůli požadovanému klidu a soukromí je potřeba, aby byla tato část bydlení dostatečně oddělena od společenské zóny, aby se navzájem nerušily,“ říká ing. arch. Tomáš Horalík z ateliéru Horalík, který se zabývá hledáním kvalitních a chytrých řešení v oblasti novostaveb i rekonstrukcí. Podle jeho slov by tyto prostory měly být od sebe jasně odděleny vizuálně i akusticky a samozřejmě by měly být neprůchozí, aby svým uživatelům poskytovaly dostatek soukromí.

Ložnice s vestavěnou šatnou

Spojení ložnice a šatny patří k praktickým řešením. Obojí považujeme za soukromé prostory, jejichž využívání navíc na sebe časově navazuje. Nejjednodušším řešením je umístění vestavných skříní přímo v ložnici. Poslední interiérové veletrhy představily množství šatních systémů, které jsou nejenom praktické, ale zároveň působí velmi efektně. Čelní stěny bývají prosklené a jednotlivé police se při otevření dveří automaticky rozsvítí.

Pokud to velikost ložnice dovoluje, lze ji přepažit a získat díky tomu prostor pro samostatnou šatnu. Postel může být umístěna v prostoru se zajímavým dělicím prvkem v záhlaví. Může to být sádrokartonová příčka, stěna z mléčného skla, lehký panel v japonském stylu nebo dřevěná knihovna až ke stropu. V prostoru, vzniklém v oddělené části pokoje, lze umístit šatnu. Ideální je zvolit vestavné skříně, zvláště pokud by byly instalovány u stěny, jež je viditelná z ložnicové části. Využít lze dobře i prostor za dělicí příčkou, lze na ni umístit zrcadlo, které by mělo být součástí každé šatny.

Luxus samostatných šaten

V prostorných domech a bytech slouží šatna jako samostatná místnost. Obvykle spolu s koupelnou tvoří luxusní zázemí ložnice. Lépe se odvětrává, je přehlednější a pocitově vzdušnější. Nábytek je často vytvořen ze stejného materiálu jako v ložnici. Kdysi pouze funkční vybavení nese známky luxusu. Šatní systémy jsou zhotoveny z masivního dřeva v kombinaci s dýhovanými policemi, v poslední době je nahrazují odlehčené varianty z eloxovaného hliníku nebo lakované oceli, doplněné dřevěnými či skleněnými úložnými plochami. Vnitřky zásuvek určených pro ukládání hodinek, manžetových knoflíčků či šperků jsou potaženy kůží. V komfortní šatně nechybí pohodlná čalouněná lavice ani toaletka s velkým zrcadlem, nejlépe s postranními otočnými křídly. Zejména pánské šatny v poslední době zdobí prosklená komoda s doplňky a drobnými sbírkovými předměty, signalizujícími hobby majitele.

Koupelna v ložnici

Koupelna v ložnici se v poslední době stala módní záležitostí. Může ji představovat jen vana nebo pouze sprchový kout. Pokud nám tato extravagantní varianta nevyhovuje, zvolíme plnohodnotně vybavenou koupelnu, jež na ložnici bezprostředně navazuje. Jako efektní předěl lze použít posuvné dveře z pískovaného či zabarveného skla, nebo pevnou příčku, jež koupelnu částečně odcloní.

Propojení koupelny s ložnicí přináší drobná úskalí, která je třeba vzít v úvahu. Samozřejmost představují předem na­plánované rozvody a odpady vody, řešené samostatným projektem. Důležitá je také volba podlahové krytiny. Pokud chceme podlahu sjednotit, nabízí se dlažba, která je voděodolná, navíc vhodná pro podlahové topení. Další možnost představuje povrch z masivního teaku, který odolává vlhkosti, a navíc působí zatepleným dojmem. Každá z prostor bývá rozličně temperována, v ložnici se doporučuje větší chlad, v koupelně máme raději teplo. Pokud se jedná o navazující větší místnosti, lze rozdílné teploty řešit nastavením termostatu. Pokud je koupelna součástí ložnice, potřebujeme nalézt při volbě teploty kompromis.

text Alena Kodlová foto archivy firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *