Kouzelná hra světel

Osvětlení obytné zahrady umožňuje přehled a bezpečný pohyb na pozemku, ale také vytváří nádhernou atmosféru. Venkovní osvětlovací tělesa totiž skvěle zdobí zahradu i během dne.
Výběr osvětlovacích těles je samozřejmě nutné podřídit funkcím, jež budou plnit: specifické výrobky jsou určeny jak pro zviditelnění zahradních komunikací, tak pro dekoraci objektů stojících na pozemku, jiná se postarají o světelný komfort pro večerní párty a kulinářské zážitky. Do zvláštní skupiny patří zdroje pro nasvětlení zajímavých rostlin, zahradních zákoutí, kompozic a skulptur, bazénu či jezírka.

Kde jim to sluší

Podle umístění rozlišujeme svítidla závěsná, stojací či integrovaná do pochozí plochy. Nástěnné prvky (zavěšené na fasádě nebo integrované do zdi) mají za úkol osvětlit vstup na pozemek či přímo do objektu, nebo zdůraznit zajímavé detaily stavby. Pro osvětlení komunikací se hodí buď sloupkové prvky, nebo vysoké lampy. Cesty a cestičky, terasy, bazény i trávník lze osvítit zapuštěnými bodovkami, na trávníku skvěle vypadají i svítící kameny. Keře ocení spodní nasvětlení, stejně si bodová světla spolu s reflektory poradí s ozvláštněním zajímavé zahradní scenérie. Jezírkům i bazénům dodají tajemnou atmosféru nejen speciální podvodní reflektory, ale také plovoucí svítící objekty. K posezení se osvědčila mobilní venkovní svítidla, jež designem odpovídají interiérovým. Vedle klasických lamp a lampiček lze využít i velmi dekorativní světelný sedací nábytek nebo svítící květináče.

Boduje solární pohon

Zahradní osvětlení napájené elektřinou je osvědčená klasika, jíž ovšem roste konkurence v podobě solárních svítidel: jejich největší předností je absence elektrických rozvodů, jejichž aplikace v zahradě podléhá bezpečnostním a provozním předpisům.
Foto: Abitare, Luminex, Finezza design, Delta light, Moree

text: redakce -ll-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *