Královny interiéru

Jsou pohodlné, značně vylehčené, lze s nimi snadno manipulovat a především zůstávají variabilními, umožní vám zařídit si prostor v takovém duchu, jaký potřebujete, a zapadnete do nich jako do babiččiných peřin.

Tvůrci současných sedacích souprav se inspirovali u předešlých designových trendů, vzali si z nich to nejlepší a vznikl úžasný desénový koktejl.

Z minimalismu převzali silné geometrické linie, i když charakteristicky ostré pravoúhlé tvary se jemně zaoblily. Zůstává také subtilní vzhled. Štíhlé, většinou kovové nohy vytvářejí pocit, jakoby se pohovky vznášely nad úrovní podlahy. Kovová či dřevěná kostra pohovek se v mnohých případech přiznává na područkách, někdy i v zádové části, jako například u sedací soupravy Konstantina Grcice nazvané Soft Props.

Vysoké pohodlné sedáky a volné polštáře, jež se opírají o pevnou zádovou část, jsou převzaty z trendových kousků 70. let. Zásadní proměna spočívá v nových výplňových materiálech, které dodávají zdánlivě mohutným čalounům lehkost. Avšak i zde výjimka potvrzuje pravidlo. Někteří výrobci se vracejí k tradičnímu kachnímu peří, kterým plní volné polštáře. Již na první pohled (ale i na další) zaujmou dokonale zpracované detaily. Ozdobně a viditelně zpracované švy podtrhují krásu koženého čalounění. Řasení materiálu evokuje ležérnost a pohodlí. U klasicky pojatých sofa se opět objevují čalounické vtahy. Vtáhnutím potahového materiálu dovnitř přes výplňové materiály v pravidelných rozestupech vznikají hlubší či mělčí „vlnky“, které ovlivňují vzhled výrobku a určují jeho styl.

Další inspirace vychází z hitu šedesátých let – sektorového nábytku. Zatímco tehdy se skladebnost unifikovaných prvků týkala skříňkových a policových stěn, v současnosti lze podobným modulárním systémem sestavit libovolnou sedací soupravu. Nový styl boří tradiční představy o designu čalouněného nábytku a umožňuje, aby si ho každý přizpůsobil a změnil podle možností dispozice vlastního interiéru. Jde o systém čalouněných modulů, jež mohou být volně kombinovány s vestavnými stolky, opěradly a područkami různých velikostí. Mnohé z nich jsou vybaveny bočními lehátkovými a koncovými jednotkami. Kompozici lze přizpůsobit jakémukoliv prostoru i činnosti, jíž se chcete právě věnovat.

U čalounění sedacích souprav a křesel stále vedou neutrální šedé a pískové tóny. Pokud přece jenom designéři sáhnou po barevném řešení, nechají vyniknout jen některé díly v sestavě, případně křeslo, vybočující z modulové řady. Jako doplňkové návrháři volí kouřově modré, medové, temně zelené nebo tlumené tyrkysové tóny. Většinu si je vypůjčili z barevné palety stylu art deco.

 

Text Alena Kodlová, foto archivy firem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *