Lidové motivy hlásí velký návrat

Na první pohled by se mohlo zdát, že patří jen do venkovského stylu bydlení. Opak je pravdou, v poslední době je folklorní prvky žádané i v městských bytech či domech.

Jak jsme mohli zaznamenat, nezůstaly bez povšimnutí například v módě. Svou jednoduchostí a především upřímností a přirozeností si ovšem znovu získávají přízeň také ve světě interiérového designu. Tradiční řemesla se tak stala inspirací pro moderní nápady. V městském bydlení je samozřejmě nutné je jaksi odlehčit, aby výsedná “lidovost” nepůsobila nepatřičně. Bohatě stačí připomínka, náznak, folklorními ornamenty není nutné zahltit celý obytný prostor. Nejschůdnější cestou je vydat se cestou střídmosti ve výběru nábytku i doplňků a kombinovat staré kousky, nalezené na půdě nebo v bazaru, s moderními designovými prvky.

Návraty ke kořenům

Mezi milovníky lidových motivů patří hlavně lidé, kteří chovají přirozený respekt k historii a moudrosti našich předků. Navíc hold právě tradicím, folklóru a ruční výrobě vzdávají v současnosti také mnohé kreativní profese, pořádají se nejrůznější workshopy a kurzy, využívané k oživení osvědčených řemeslných postupů. Domov si lze oživit aplikací různých tradičních vzorů a motivů, jež si stále drží svůj geografický nebo národní charakter, inspiraci v tomto směru nabízejí jak domácí, tak i zahraniční zdroje.

V našich končinách se lidové motivy uplatňují zejména prostřednictvím poctivého, precizně a důkladně řemeslně zpracovaného, často malovaného nábytku, vyrobeného ze dřevěného masivu, nebo s pomocí adekvátních textilií, dekorativního nádobí a kuchyňského či koupelnového vybavení. I v moderním interiéru si svoje místo nachází litinové či měděné pekáče a pánve, různé dózy a bandasky, proutěné či slaměné košíky a ošatky. Závěsy nebo polštáře, režné látky i prošívané deky zdobí krajky, výšivky, dekory zvířat nebo motivy ovoce, zeleniny či květů, to vše v kombinaci s drobnými geometrickými vzory, kostičkami nebo proužky. Výsledný efekt pak umocňují různé struktury a střídaní materiálů: návrat slaví len v  jednobarevných kombinacích, vlna, pytlovina, režné plátno i čistá bavlna, ke slovu se znovu dostává velmi známý a tradiční kanafas, stejně jako technika zvaná modrotisk. Kromě tradiční modři doplňují dominantní bílou valéry červené nebo zelené. Zkrátka nemusí přijít ani stěny, na něž se triumfálně vracejí kdysi tak populární malířské válečky, které lze koupit, půjčit, eventuálně v původní formě najít v bazarech a aukcích. Výsledkem bude originální a efektní plocha, spojující tradici venkova s eleganci města, přispívající k obytnému komfortu v duchu nostalgických návratů k minulosti.

text Lenka Dubská  foto archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *