Na co si dát pozor při koupi nemovitosti s bazénem

Mít dům s bazénem je snem mnoha z nás. Ovšem kvalifikovaně posoudit stav a užitné vlastnosti vodní nádrže je pro laika, který se obtížně orientuje v množství typů technologií, stavebních řešení a možností závad, téměř nemožné.
Jaké jsou tedy čtyři nejčastější hrozby, které vám mohou investici do nového bydlení s bazénem či vířivkou pěkně otrávit? Pozor si dejte především na kompletní dokumentaci k celému objektu. Zjistěte, zda a jak dlouho či často byla nádrž využívaná, zda je ještě v záruce a má dosažitelný servis, jak to vypadá s technologií a vzduchotechnikou.

Chybějící dokumentace nevěstí nic dobrého

Když potenciální vlastník nemůže posoudit stav vodní nádrže kvůli chybějícím dokladům o stavebním povolení, a od makléře či prodávajícího nemá k dispozici ani předepsanou projektovou dokumentaci včetně specifikace realizace celého zařízení, je lepší se koupi raději vyhnout. Podmínkou pro kvalifikované posouzení technického stavu bazénu či vířivky je také certifikát dokazující shodu s příslušnými normami a základním technickým popisem.

Bazén je nevyužívaný

Pokud kupující při prohlídce nemovitosti najde naprosto vypuštěnou nádrž, je zle. Je třeba si uvědomit, že bazény a vodní nádrže obecně jsou konstruovány a stavěny tak, aby se v nich vždy nacházela voda, a to i přes zimní období. V případě totálního vypuštění vody na delší dobu totiž hrozí deformace bazénových stěn, které se pak mohou chovat jinak, než při permanentním zatížení vodou. Navíc může být bazénová vana ohrožena tlakem podzemní vody nebo dalšími zemními vlivy, v důsledku jejichž působení může dojít k porušení těsnosti nádrže.

Vestavěné vířivky a whirlpooly

Tato zařízení jsou nadstandardním vybavením luxusního bydlení. Jsou-li vestavěná, mohou být z pohledu použitých technologií dokonce náročnější než samotné bazény. U některých instalací navíc například kvůli nemožnosti dohledat výrobce nelze vyměnit poškozené součástky. Problémem může být i to, kdy je zařízení sestaveno z nestandardních komponentů.

Pozor na vzduchotechniku

Zařízení, zajišťující vzduchovou výměnu v prostorách vnitřních bazénů, může představovat nečekanou hrozbu. Nesprávná regulace totiž může způsobit v obytném objektu nadměrnou vlhkost, a vystavit ji tak riziku vzniku plísní a dalších negativních dopadů. Alternativou ke vzduchotechnice jsou odvlhčovače, které zabraňují nežádoucí vlhkosti a jejímu pronikání do samostatné konstrukce objektu domu.

Povolejte odborníky

I v případě, že jste o rizicích při koupi nemovitosti s bazénem informováni, bude jednoznačně nejrozumnější pověřit zjištěním stavu techniky specializovanou firmu, pro niž nebude problém stav zařízení zhodnotit a eventuálně vyčíslit finanční náklady na jeho uvedení do optimálního stavu. Vychází přitom z odzkoušení kompletního technologického vybavení bazénu. Motory čerpadel, filtry, chemické hospodářství, osvětlení, ale také těsnost bazénové vany, rozvodů či elektroinstalace jsou stěžejní prvky, jejichž funkčnost by měla majitele z hlediska budoucího bezporuchového provozu zajímat.

Text: redakce: -ll- foto: Sportakcent, USSPA, BWS, BWT, NIVEKO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *