Nábytek Diesel Living není žádný mainstream

Spojení inovačního myšlení značky Moroso a denimové duše společnosti Diesel přináší už několik let výsledky v podobě nekonvenčního nábytku a doplňků. Letošní kolekce Diesel Living se tak – stejně jako vloni – liší od nabídky ostatních firem a zdá se, že i tentokrát je opět o krok vepředu.

Diesel Living nabízí kompletní vybavení interiéru. Vedle nábytku Moroso to jsou svítidla Foscarini, kuchyně Scavolini, dekorace Seletti a textilie Zucchi. Lehce ironický, netradičním designovým přístupem inspiruje mnohé zavedené značky. Industriální prvky a doplňky s tématikou objevování kosmu prezentované na loňské výstavě v Miláně zařadily mnohé do své letošní produkce.

Aktuální nabídku nábytku a doplňků Diesel Living charakterizuje zřetelný odraz tvarosloví art deco. Klasická křesla, pohovky a pufy mají silné linie, vycházející z odvážné geometrie dvacátých a třicátých let minulého století. Šestiúhelníkové nožky z leštěného hliníku budí dojem, jakoby se poměrně masivní křesílka vznášela nad zemí. Čalounění preferuje chladné tóny nebo tištěný dekor s tématem pouštní krajiny. Písek, kaktusy a ledabyle poházené zlacené kosti s lebkami vyplňují volná místa interiéru. Diesel Living zkrátka v žádném případě nepředstavuje mainstream. „Spolupracovali jsme s tvůrčím týmem společnosti Diesel, abychom vyvinuli zajímavou alternativní kolekci, která pracuje se dvěma různými, ale souběžnými aspekty současných trendů. Jeden tmavší, v duchu undergroundu, s agresivnějším, tajemným vzhledem, druhý pak lehčí, inspirovaný přírodou a vizuálním jasem, s měkkými a úhlednými tvary,“ říká Patrizia Moroso, která jako vždy osobně dohlíží na každý tvůrčí projekt v různých fázích.

Industriální motivy, které v minulém roce v kolekci Diesel Living převažovaly, se letos objevují spíše v doplňcích a detailech. Například křeslo Assembly staví na kontrastu měkkého potahu ze sametové plsti s vtipným technicistním řešením. Spojení opěradla se sedákem viditelnými šrouby evokuje příruby, kterými se kdysi spojovaly trubky.

Výraznou součástí nabídky Diesel Living jsou svítidla Foscarini. Ve většině modelů rovněž vycházejí z průmyslové estetiky, která se stala jednou z charakteristických rysů této originální řady. Klasickým tvarem tovární lampy se inspiroval tvůrce svítidla Smash, jemuž nový vzhled dodává organicky zvlněný okraj kovového stínidla. Také svítidlo Vent vychází z industriální architektury, konkrétně z tvaru obyčejného kulatého větráku. V novém kontextu byl tento prvek přeměněn v ohromující nástěnnou lampu, jež vypadá téměř jako průchod do nové dimenze. Po jejím rozsvícení rozehrávají vrstvené plechy stínidla tanec světel a stínů, čímž vytvářejí jedinečný vizuální efekt.

Text: Alena Kodlová, Foto: Diesel Living

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *