Originální botník

Samozřejmě, že si můžete pro nějaký dojít do obchodu, a dokonce ho můžete koupit i za přijatelnou cenu. Ale zase byste se připravili o možnost využít vlastní nápaditosti, fantazie a zručnosti, o ten nenapodobitelně báječný pocit z osobně vytvořeného díla. Navíc tak prodloužíte život věcem, které už ve své původní roli dosloužily a skončily by, když ne rovnou na smetišti nebo ve sběrném dvoře, tak nanejvýš třeba v kamnech.

Novou tvář mohou díky vám získat například oblíbené přepravky na ovoce, stejně jako palety, plastové roury, papundeklové krabice a role, nebo třeba štafle či ramínka. Stačí trocha šikovnosti, běžné nářadí, nějaké to lepidlo, barvy, štětce… Za pár hodin obohatíte svou domácnost o originální užitečný prvek, „ušitý“ přímo na míru konkrétnímu místu a prostoru.

Štafle

Vysloužilým, a třeba už trochu rozvrzaným štaflím, jimž byste už nesvěřili svou tělesnou schránku, dejte důvěru v nové roli nápaditého botníku. Očistěte je a nalakujte či nabarvěte na požadovaný tón (ale můžete i zachovat jejich „surovou“ podobu), přišroubujte regály a kochejte se. Podrobnější rady šikovným kutilům a zručným kutilkám určitě netřeba.

Palety

V poslední době se s nápady, jak využít tyto původně přepravní prvky, doslova roztrhl pytel. Dělá se z nich zejména různorodý vnitřní i venkovní nábytek, tak proč by nemohly posloužit i jako vtipný botník? Opět vám bude stačit dřevo očistit a ohladit, eventuálně namořit, nalakovat či nabarvit. Nastojato upevněná ke stěně nabídne paleta mezery k jednoduchému uchycení obuvi za špičky, nebo – pro menší botky – poličky. Navíc lze vrchní část využít k umístění osázených květináčů nebo k odkládání drobností v podobě klíčů, vodítka či kartáčů na šaty a boty.

Roury

Plastové „instalatérské“ trubky nebo roury od koberců s průměrem dostatečně velkým, aby se do otvoru vešel pár bot, nařežte (nejlépe pilkou na železo) na prvky o délce cca 50 cm (podle velikosti ukládaných bot). Začistěte okraje, jednotlivé díly slepte k sobě některým z univerzálních lepidel. Stačit bude i jejich spojení prostřednictvím upínacího pásu.

Bedničky

Využití přepravek k výrobě nábytku není žádná novinka, posloužit tedy mohou i k ukládání obuvi. Ať už jim necháte surovou podobu, nebo jejich povrch zušlechtíte bruskou, lakem či barvou, sestavíte je pravidelně na sebe nebo „rozhodíte“ po stěně, budou vypadat a fungovat skvěle.

Lepenka

Kartonové krabice nastříhejte na obdélníky, které slepte do výsledných trojúhelníkových prvků. Jejich okraje začistěte barevnou lepenkou, povrch můžete také polepit tapetou, která bude vzorem ladit s interiérem. Proložte rovnými plochami, k nimž přilepte základny trojúhelníků. Výroba je časově nenáročná, vstupní investice mizivá, výsledek okouzlující.

Ramínka

Stačí ta nejobyčejnější drátěná, která si obvykle nosíte domů s oděvy z čistírny, lze je však také koupit. Jednoduše je „na přeponě“ rozdělte štípačkami, konce stočte tak, aby na nich botky za špičky nebo za pásky pěkně držely. Zavěste na tyč (třeba od smetáku) a je hotovo!

Kapsáře

Tentokrát by měla být ramínka bytelnější, dřevěná nebo plastová, ponesou totiž trochu větší zátěž. Je nutno je „obléci“ do středního pásu, k němuž z obou stran přišijte kapsy velikostí odpovídající obuvi, kterou do nich potřebujete uložit. Nejlepší bude pevnější látka, například lehátkovina. Výhodou je, že takový botník je možné i prát.

Text: -ll-, Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *