OSB deska, královna všestrannosti

Oriented Strand Board jsou plošně lisované desky z orientovaných velkoplošných třísek. Právem jsou velmi populární: z tohoto univerzálního, navíc ekologického materiálu snadno postavíte vlastně cokoliv.
K jejich hlavním výhodám patří kromě vysoké tvarové stálosti rovněž například vynikající hodnoty pevnosti v tlaku a tahu (s ohledem na tloušťku materiálu a směr orientace desky) a snadná fixace pomocí klasických spojovacích prostředků. Cení se rovněž široká variabilita formátů OSB desek, stejně jako nízké náklady na jejich pořízení.

Z čeho jsou a jak se chovají

Základním materiálem pro výrobu OSB desek je smrkové či borovicové dřevo (cca 95 %) v podobě třísek fixovaných pojivem z umělých pryskyřic. Důležitá je jejich orientace: zatímco ve vnějších vrstvách jsou s podélnou osou desky rovnoběžné, ve středové vrstvě je jejich orientace kolmá. Rozměrové a pevnostní parametry materiálu jsou výsledkem zpracování při vysoké teplotě a tlaku, kdy dochází k aktivaci lepidla. Jednou ze zásadních vlastností desek je jejich odolnost vůči vlhkosti. Ta se u jednotlivých typů liší: nejméně odolné jsou produkty označované OSB 2, nejvíce pak OSB 4. Ovšem pro bezproblémovou dlouhodobou funkčnost po celou dobu své životnosti vyžadují – v souvislosti s konkrétními podmínkami aplikace – adekvátní ochranu proti vodě a nadměrné vlhkosti.

Co všechno dovedou

Skvěle zastanou roli plošného konstrukčního materiálu dřevostaveb, fungují jako nosné prvky stropních a střešních konstrukcí, lze je použít i jako sendvičové panely stěn a stropů. Hodí se pro realizaci nosných a nášlapných vrstev podlah, uplatní se při tesařských a bednících pracích, jsou vhodným materiálem i pro ztracené bednění. Jejich kvality se dlouhodobě osvědčují například i ve skladovém hospodářství, při výrobě billboardů a v nábytkářském průmyslu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *