Pascal Mourgue – pohovkový mág

Charakteristické rysy nábytku Pascala Mourgua poznáte na první pohled. Jednoduché, dobře čitelné linie a nadčasovost. Pohovky, křesla i stolky mají stále co říci, i když nás jejich tvůrce již opustil.

Jako průmyslový designér si svoji kariéru vybudoval mimo pozornost medií, proto vám možná jeho jméno mohlo uniknout. Zaručujeme vám ale, že jste se s jeho tvorbou již setkali. Jeho výrobky nelze přehlédnout, neboť odrážejí neustálou touhu po modernosti a jednoduchosti. Ve svých návrzích dával důraz především na funkčnost podpořenou estetikou.

Vášeň pro nábytek

Pascal Mourgue zahájil svoji kariéru designéra v roce 1969 v Itálii spoluprací se společností Mobel Italia. V sedmdesátých letech spolupracoval s francouzským řetězcem Prisunic, pro nějž navrhoval levný nábytek pro zásilkový obchod. Poté pracoval v oborech, jež jsou sice společensky významné, z pohledu designu však méně atraktivní – navrhoval mobiliáře pro nemocnice či pro mateřské školky.

Později vyvíjel kancelářský nábytek pro firmy Marcadet – mobilier, Vinco a Knoll. V osmdesátých letech se už definitivně zaměřil na interiérový nábytek a postupně spolupracoval například se značkami Fermob, Artelano, Roset, Toulemonde-Bochart, Scravat a Cassina.

Se svými návrhy se zúčastnil řady výstav po celém světě. Jeho modely naleznete v Muzeu dekorativního umění v Paříži (křeslo Contraste, židle Contraste, chaise longue Arc, sekretář Face a Face, křeslo Lune d‘argent), ve FNAC (Národní fond současného umění) kde je vystavena váza pro C.I.R.V.A., Národním muzeu moderního umění (skládací křeslo Lune d‘argent, skládací židle 10 Line), Centru průmyslového designu, Muzeu Georges Pompidou v Cooper Hewit Museum v New Yorku.

Bydlení je život

Motivem, jenž se prolíná Pascalovu tvorbou, byla jeho myšlenka „Nábytek má mít něco, co vychází z potřeby… Lidé chtějí stejný druh svobody ve způsobu bydlení jako ve způsobu oblékání.“ Pascal Mourgue si rád pohrával s názvy svých návrhů a rád používal i názvy symbolické. O tom svědčí například i jméno židle, určené k chvílím odpočinku: Satisfakce, nebo kolekce Smala, což v arabštině znamená „kmen“.

Nejen design

Vedle hlavních aktivit v oblasti interiérového nábytku se zapojil i do jiných oborů. Vytvořil například studie plachetnic pro Cartier, skleněné objekty Baccarat, pro firmu Ligne Roset navrhl řadu interiérů jejích showroomů. Věnoval se rovněž grafice, vypracoval design-manuál pro Muzeum pošty v Paříži.

Pascal Mourgue vystudoval sochařství, jemuž se prakticky nikdy nepřestal věnovat. Na základě jeho tvorby vznikla řada expozic, například La Mémorie de l‘Eau Burules de Terre. Učaroval mu i průmyslový design.

Všestrannost znamenala jeden ze zdrojů jeho neúnavného tvůrčího potenciálu a zcela nového pohledu na vytvářené dílo. Estetika jeho návrhů je nekompromisní, Pascal Mourgue však nikdy nebyl umělcem odtrženým od života. Jako mnoho francouzských designérů neopomíjel otázky dostupnosti kvalitního designu širšímu okruhu veřejnosti.

Pascal Mourgue

designér

1943 (Neuilly, Francie) – 6. prosince 2014

Vystudoval Ecole Boulle a Ecole Nationale Superieure des Arts Decoratifs v Paříži.

1984 – titul „Tvůrce roku“ na Mezinárodním salonu nábytku v Paříži

2001 – cena iF za design kolekce pohovek Smala

2004 – cena iF za kolekci sedacího nábytku Lover

 

Text Jana Šulcová foto archiv autora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *