Revize krbových kamen bez obav? Zkontrolujte kouřovody!

Jestli se právě nacházíte ve fázi pořizování krbových kamen, určitě jste už přemýšleli o tom, jak je zapojit do komína. Předně je třeba mít tzv. sopouch, výstup z komína na připojení samotného spotřebiče. Když už ho budete dělat, nechte si kominíkem zkontrolovat i komín, ať máte vše v pořádku. Na sopouch pak budete připojovat kouřovody, které propojí spalinové hrdlo spotřebiče a samotný komín. Na co si musíte dát pozor, abyste se vyhnuli případným potížím?

Nejkratší cestou vzhůru

Vymyslet, jak bude kouřovod vypadat, není žádná velká věda. Stačí si načrtnout nejkratší cestu k sopouchu. I tak je ale pár pravidel, které byste měli dodržet.

Sopouch v komínovém tělese by měl být výš, jak otvor pro odvod spalin z kamen (minimální stoupání 3 °). V opačném případě totiž nebude odvod spalin efektivní a hrozí dehtování kamen, komínového tělesa nebo také únik spalin do prostoru. Nezapomeňte taky zkontrolovat, zda v blízkosti kouřovodu nejsou hořlavé materiály.

Zapojení kouřovodu naplánujte tak, aby bylo co nejkratší. Pokud budete potřebovat kolenový díl, nedávejte ho hned ke kamnům. Náběhová výška, tedy vzdálenost od výstupu z kamen po první kolenový díl, by měla být aspoň 250 mm délky. A proč dodržet co nejpřímější cestu?

Moderní krbová kamna jsou hodně účinná a mají nízkou teplotu spalin na výstupu. Delší cesta do komína znamená jejich ochlazování a kondenzaci a to vede ke tvorbě dehtu.

Jak zapojit kouřovody?

Když už máte všechno proměřené a nakoupený správný typ kouřovodů (ideálně silnostěnné), zbývá je už jen zapojit. Je to velmi jednoduché. Jednotlivé díly se k sobě nelepí, nešroubují ani nenýtují. Všechny kouřovody jsou z jedné strany opatřeny zúžením, díky kterému se do sebe pouze zasouvají jako stavebnice.

Pokud používáte kolenové díly, dbejte na to, aby měly v sobě čistící otvory. Kouřovody totiž musíte pravidelně zbavovat spalin, což uděláte buď přes čistící otvor, nebo budete muset kouřovody rozebrat a navíc uklízet veškeré saze, které při tom vypadnou.

Pozor si dejte i na průměr samotných kouřovodů. Ten nesmí být podle platné normy větší, než průměr komínového tělesa. Pokud by se tak stalo, revizní technik vám nevystaví revizní zprávu. Komínové těleso totiž nebude schopné v dostatečném množství spalinu odvádět. V případě, že je průměr kouřovodů menší, můžete použít redukci, kterou nasadíte na vyústění kouřovodů do sopouchu.

Pozor na keramická a šamotová kamna!

Pokud máte šamotové nebo keramické těleso, je velmi pravděpodobně, že samotný komínový sopouch je také keramický / šamotový. Dejte si proto pozor na propojení všech částí topeniště, do těchto sopouchů totiž nesmíte napojit kouřovod přímo nebo použít běžnou kovovou redukci. Keramika i šamot jsou citlivé na změny teplot a sopouch by mohl prasknout. To by pro vás znamenalo další stavební práce.

Chcete se při instalaci kouřovodů poradit s odborníky? Nebo rovnou najít firmu, která vám vše instaluje? Ozvěte se firmě Rolig! Ať jste na začátku přípravy nebo potřebujete pomoci s dokončovacími pracemi, kvalifikovaní odborníci z Roligu vám rádi pomůžou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *