Staré bydlení za nové

Poptávka po nemovitostech na tuzemském realitním trhu je stále vysoká. Zájemci o lepší bydlení se však často potýkají s řadou problémů, například s tím, že nemají dostatečnou finanční hotovost.
Všechny potřebné obchodní, finanční i právní transakce totiž mohou trvat mnohem déle, než očekávají. Složitému vyřizování hypotéky, čekání na její poskytnutí a zdlouhavému prodávání stávající nemovitosti se nově už lze vyhnout, a to díky službě „Staré bydlení za nové“, která funguje od letošního září. V jejím rámci její poskytovatel, tedy realitní kancelář, vyřídí všechny potřebné kroky spojené s prodejem staré nemovitosti, zajištěním hypotéky, překlenovacího financování i koupí nového bydlení. Klienti tak získají dost času na prodej své stávající nemovitosti – díky překlenovacímu úvěru nejsou pod tlakem, nemusí ji prodávat pod cenou, ani v mezidobí bydlet v nájmu.


Výše takto získané částky na financování nového bydlení může dosáhnout až 100 % investičního záměru, takže zájemce o koupi nemusí řešit vlastní zdroje. Realitní kancelář mu v rámci překlenovacího kroku poskytne dva samostatné produkty: zvýhodněnou hypotéku a dočasný úvěr do okamžiku prodeje stávajícího bytu či rodinného domu. Jako modelový příklad celé transakce lze uvést případ, kdy zájemce o nový byt vlastní stávající obytnou nemovitost v hodnotě 1 000 000 Kč, a chce si pořídit komfortnější bydlení v rodinném domě v hodnotě 3 500 000 Kč. Bude mu poskytnuta hypotéka na 2 800 000 Kč, což představuje 80 % kupní ceny, její zbytek – 700 000 Kč – pokryje překlenovací úvěr s pevnou úrokovou sazbou, který klient následně splatí z prodeje původní nemovitosti. Splatnost překlenovací půjčky je do dvou let, navíc podmínky umožňují kdykoli dluh jednorázově vyrovnat, a to bez jakékoliv sankce. Zajištění stávající nemovitosti je možné do 70 % LTV. Zkratka LTV vychází z anglického „Loan to value“, což volně přeloženo znamená „částka k zapůjčení“, jež je výsledkem následujícího výpočtu: výše hypotečního úvěru/odhadní cena zástavy krát 100.

Text: redakce -ll-, ilustrační foto: LEXXUS, JRD, LINDAB, DARAMIS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *