Stínění dovede šetřit energie

Trend snižování spotřeby nás neustále obklopuje ze všech stran. Úsporné kroky se vyžadují od výrobců nejrůznějších komodit, jež by jakýmkoliv způsobem mohly podpořit opatření, je se ve výsledku projeví omezením negativních zásahů do životního prostředí.

Velký prostor pro šetrnost nabízí samozřejmě také oblast obytných objektů. Nejde přitom pouze o vývoj technologií a výrobu adekvátních stavebních a izolačních materiálů snižujících tepelné nároky domů. Přispět k celé úsporné strategii mohou totiž například i stínicí prvky, jež účinně pomáhají regulovat tepelný komfort.

PŘEDOKENNÍ ROLETY

Stínění s motorickým řízením s integrovaným povětrnostním čidlem umí v létě držet teplo vně interiérů, v zimě ho pak pomáhá udržet uvnitř. Nezanedbatelná je i role předokenních rolet jako hlukového izolantu. Pro obytné prostory v přízemí fungují také ve formě bezpečnostního prvku, jehož účinnost umocňují rovněž inteligentní roletové pohony. Jejich funkčnost zahrnuje také rozpoznání překážky, ochranu proti přimrznutí i automatické nastavení.

VENKOVNÍ ŽALUZIE

Ciltivě regulují světelné i tepelné podmínky v interiéru. Také jejich ovládání zjednodušuje motorizace, díky níž lze stínění zapojit do centrálního řízení inteligentní domácnosti. Rovněž u žaluzií lze využít funkce sluneční a větrné automatiky, jež chrání interiér před nepříznivými vlivy počasí, odrážejícími se energetické bilanci domu.

SCREENY

Speciální textilie Soltis a Polyscreen, propouštějící pouze světlo, nikoliv teplo, se aplikují na svislé skleněné povrchy. Snižují náklady potřebné na klimatizaci v létě a na vytápění v zimě. Struktura materiálu přitom zároveň umožňuje průchod příjemného množství denního světla, stejně jako průhled ven.

Text: redakce -ll-, foto: BEMATECH, ISOTRA, DIAMOND DESIGN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *