Stylové osvětlení dětského pokoje

Dětský pokoj je místem, kde váš potomek tráví poměrnou část dne. Hraje si tady, odpočívá, větší děti se zde také učí. Proto je důležité, aby se dítě v místnosti cítilo dobře, a aby zde bylo dostatečné množství světla, které bude ale zároveň šetrné k očím vaší ratolesti.

Výběr osvětlení dětského pokoje byste vždy měli přizpůsobit také věku dítěte a s tím, jak roste, je vhodné jej pravidelně obměňovat. V potaz byste měli vzít i jeho vkus, aby se váš potomek v pokoji cítil bezpečně a pohodlně.

V nabídce je mnoho svítidel, kterými je možné dětský pokoj ozdobit a rozzářit. Přinášíme vám proto několik designových kousků jako inspiraci pro výběr toho pravého osvětlení pro vašeho potomka.

Udržitelný světelný design

Název značky svítidel Plumen, kterou v roce 2010 založili Nicolas Roope a Michael-George Hemus (www.plumen.com), je kombinací slov „plume“ a „lumen“, což znamená ozdobné ptačí peří a světlo. To podle zakladatelů odráží i vizi společnosti. Jejich svítidla se vyznačují krásou, hravostí a provokativností. Všechny designy disponují zdroji s dlouhou životností, které vydrží alespoň 10x déle než běžné žárovky, přičemž však využívají pouze 20 % jejich energie.

Firma se svými výrobky vstoupila na trh také s designovým osvětlením pro děti. A s inovací se vypořádala po svém a vtipně – ke svým stávajícím nízkoenergetickým lustrům přidala barevné vlaječky. Vznikla tak originální kolekce nazvaná Modern Family neboli Moderní rodina. Vytvořena byla ve spolupráci s chorvatskou designérkou Jagodou Jurišić, která ony barevné vlajky ručně vyrobila ve své záhřebské dílně. Kolekce zahrnuje celkem pět designů, přičemž každý z nich je připojen k objímce energeticky úsporné žárovky. Barevné kombinace zahrnují duhové barvy, pastelové, monochromatické nebo dokonce se zvířecím potiskem. Vlajky umístěné kolem kabelu svítidla mohou být tvarovány do různých variací.

Kolekce Modern Family od značky Plumen je dostupná v pěti barevných provedeních. PLUMEN

 Svítící balóny nebo dinosauři

Takřka legendární svítidlo FL/Y navrhl Ferruccio Laviani pro společnost Kartell (www.kartell.com) v retro tvaru připomínajícím mýdlovou bublinu, která ve slunečním světle mění barvy. Svítidlo je navrženo z transparentního akrylátového skla. Dětská verze kolekce nazvaná Kids hýří různými veselými dětskými motivy, které prozáří každý prostor.

Ferruccio Laviani je italský designér, který je autorem těch nejikoničtějších designů společnosti Kartell, jako jsou právě svítidlo FL/Y, lampa Bourgie nebo stolní lampa Taj. Nejen díky nim se rychle stal designérskou hvězdou, která stojí za některými z nejdůležitějších kusů svítidel a nábytku 21. století.

Svítidlo FL/Y Kids je dispozici ve dvou velikostech a pěti barevných provedeních. Vašemu dítěti tak můžou pokoj ozařovat roztomilé růžové nebo modré hvězdičky, originální dětské kresby, horkovzdušné balóny nebo třeba dinosauři. KARTELL

Vzpomínky na dětství

Slovenský designér Boris Klimek je absolventem zlínské katedry designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V současnosti působí v Praze, kde se věnuje produktovému a interiérovému designu. Ve své tvorbě se snaží o hledání určitých konceptuálních přesahů, hry a příběhů. Usiluje o to, aby jeho design byl nejen funkční, ale také poetický, hravý a schopný podnítit lidskou fantazii a emoce. Právě díky hravosti si jeho produkty a svítidla zcela jistě oblíbí nejen děti, ale i jejich rodiče.

Kolekci ve tvaru lízátek nazvanou Lollipop, Boris Klimek (www.borisklimek.com) navrhnul pro českého výrobce svítidel Lasvit (www.lasvit.com). Svítidla jsou navržena z amorfních skleněných desek v kombinaci s kovovým držákem a vloženým světelným zdrojem. Kolekce obsahuje závěsná svítidla, stojací a stolní lampy v několika barevných provedeních.  LASVIT

Pro sladké sny těch nejmenších

Technologická značka Bleep Bleeps (bleepbleeps.com) navrhla zařízení, které je kombinací dětské chůvičky a noční lampičky, navíc ale také dítě učí správné spánkové návyky. Společnost se spojila s webem Mumsnet a neurovědcem, profesorem Colinem Espie, a přišla se zářivě oranžovou Suzy Snooze, která dětem pomáhá správně usínat. Zařízení využívá sekvenční vzory a funkce světla a zvuků, aby dokázalo navodit spánek. Během noci naopak uvolňuje teplé světlo, které na děti působí svým uklidňujícím vlivem. Ráno, přesně v hodinu, kterou nastaví rodiče, potom Suzy dokáže dítě také vzbudit.

„Správný spánek hraje klíčovou roli v raném vývoji dítěte. Věříme, že když si člověk osvojí správné spánkové návyky již v dětství, může to pomoci minimalizovat spánkové deprivace a problémy v dospělosti. Spánek je velice důležitý pro zdraví celé rodiny a nejde pouze o to, jak dobře spí dítě, ale také o to, zda se vyspí také jeho rodiče,“ vysvětluje profesor Colin Espie.

„Nápad na vytvoření Suzy Snooze pochází z mé vlastní zkušenosti, kdy jsme s manželkou u našich dětí zkoušeli nastavovat různé spánkové návyky. Víme, že pro mnoho novopečených rodičů je spánek jejich dítěte, a také spánek jich samotných, ústředním tématem,“ říká zakladatel společnosti Bleep Bleeps Tom Evans.

Zařízení Suzy Snooze se aktivuje pouze jedním stisknutím tlačítka, které je integrováno do „klobouku“ chůvičky. Poté ji lze ovládat dálkově skrze mobilní aplikaci. BLEEB BLEEBS

Inspirováno dětmi, určeno dětem

Minimalistickou stolní lampičku Pipixar, která stojí na třech nožkách, navrhnul kazašský designér Artem Zigert z Mechanical Piano Design. „Mým cílem bylo vytvořit lampičku inspirovanou proporcemi dětské postavy. Zároveň jsem se jejím designem snažil zachovat onu milou emoci, kterou zažívají rodiče, když pozorují své děti,“ vysvětluje designér Artem Zigert.

Lampička Pipixar je vyrobená z glazované keramiky a disponuje energeticky úspornou žárovkou. ARTEM ZIGERT

 

text Miroslava Horáková foto archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *