Textil, který rozzáří vaše okna

Paprsky slunce lákají ven, a proto nadešel čas prosvětlit domov a okna s novými závěsy. Připravili jsme pro vás několik tipů od nejlepších světových designérů, jež poskytnou interiéru originální letní oživení.

Skvělá řešení přinášejí například kolekce dánské textilní designérky Margrethe Odgaard, jež se při své tvorbě odkazuje k tradici a historii, kterou přenáší do novodobých designů. Legendární Ronan a Erwan Bouroullecovi navrhují závěsy s originální grafikou, na své si u nich ale přijdou i milovníci minimalismu. Designérům není lhostejná ani budoucnost naší planety, a stále více tvorby se proto točí kolem otázky udržitelnosti. Thajská designérka Natchar Sawatdichai se snaží předcházet negativním dopadům svých produktů na životní prostředí, proto vytvořila trendy papírové rolety. Pozadu ale nezůstává ani gigant Ikea, jež naopak řeší dopady stávajícího znečištění. Nedávno Ikea přišla s novým prototypem záclony, jež umí čistit vzduch.

Barevná inspirace

Dánská textilní designérka Margrethe Odgaard si při tvorbě kolekcí saténových závěsů pohrává s vnímáním barev a prostoru, což je také hlavním hnacím motorem celé její práce. Kromě toho, že má v Kodani vlastní studio, angažuje se společně s Chrisem L. Halstrømem také v designérském duu s názvem Included Middle. Její nejnovější kolekce, již navrhla pro Kvadrat (přední značka, působící na poli textilní inovace už od roku 1968; společnost vyrábí vysoce kvalitní textilní výrobky pro architekty, designéry, ale i pro soukromé interiéry či veřejné prostory), zahrnuje tři různé styly, nazvané Panorama, Diorama a Suite. Všechny tři designy jsou dostupné v široké paletě 32 barev. Každá strana závěsu představuje svébytné zrcadlo té druhé. Jedna je vždy jemně lesklá, druhá naopak matná, což látce dodává neodolatelný nádech elegance.

„Při návrhu této kolekce jsem si předem zjišťovala spoustu informací o tradiční interiérové architektuře,“ říká Margrethe Odgaard. Zaujaly ji především techniky obkládání stěn, ať už šlo  o čistě funkční nebo dekorativní účely. „Pro období baroka bylo například typické opticky oddělovat stěny a podlahy pomocí dřeva. Začínalo se od podlahy a dřevo zasahovalo asi do jedné třetiny stěny. Naopak například během francouzského modernismu se rozšiřoval pro změnu strop, také o zhruba jednu třetinu výšky stěny.“

Vnímání prostoru závisí především na tom, kde se nacházejí dělicí linie. Díky tomu lze prostor snadno opticky rozšířit, nebo naopak zmenšit.

Grafické závěsy

Rennes a Chainette, dva skulpturální grafické závěsy, navrhli Ronan a Erwan Bouroullecovi, mimořádně vlivní současní designéři. Společně se na tvorbě podílejí už od roku 1999 ze svého studia v Paříži. Jejich rozmanité portfolio zahrnuje nábytek, produktový design, návrhy interiérů a vývoj konceptuálních objektů.

I přesto, že Rennes a Chainette sdílejí stejný vzor, působí zcela odlišně. Pohrávají si se světlem a stínem a neustále odhalují jemné nuance. Vyznačují se především kvalitní ruční výrobou, jež je snadno rozpoznatelná, navíc zdůrazněná nerovnostmi na povrchu látky. Ač byly při jejich produkci použity vskutku nejpreciznější metody, nelze se vyhnout náhodným prvkům, jež vždy přináší ruční zpracování. Pro vytvoření vzoru Rennes bylo například zapotřebí 250 000 stehů.

Design, jenž se přizpůsobí

Při návrhu závěsů nezůstali bratři Bouroullecovi pouze u designů Rennes a Chainette. Závěsy s výmluvným názvem Ready Made jsou navržené jako flexibilní systém, který lze přizpůsobit na míru jakémukoliv oknu. Celý balíček obsahuje šňůru, upevnění na stěnu, kolíky pro připevnění závěsu, ale také závěs samotný. Upevnění na stěnu se přizpůsobí jakékoliv šířce okna a díky navíjecímu mechanismu je v případě potřeby velmi snadné jej přemístit na jiné okno. Designéři se při jeho návrhu inspirovali napnutou kytarovou strunou. Závěs, jenž je součástí balíčku, je vyrobený z velmi lehké, polopropustné látky a je dostupný ve třech barevných variantách. Zákazník si může vybrat z několika barevných variant upevňovacího mechanismu a kolíčků.

Záclona čistící vzduch

Vzduch je nutnou podmínkou k životu. Díky rozvoji textilií čistících vzduch Ikea nedávno přišla s další přelomovou novinkou, jež pomůže lidem k lepšímu životu. „Je pro mě důležité pracovat na produktech, které jsou pro lidi relevantní a přinášejí řešení nějakého problému. Věřím, že si všichni zasloužíme dýchat čistý vzduch,“ říká Mauricio Affonso, jenž produkt vyvíjel.

„Spousta lidí si uvědomuje důsledky znečištění venkovního vzduchu, minimum jich ale dbá na dopady, které může vyvolávat znečištění v interiéru. A to může být někdy i mnohem horší než venku. Proto vidíme jako povinnost přivést k tomuto problému pozornost veřejnosti. Jen tak bude možné nacházet řešení,“ říká Affonso.

Ikea vyvinula speciální technologii čištění vzduchu v interiéru, kterou promítla do záclony, nazvané Gunrid. Textilie dokáže interiér zbavit veškerého znečištění a pachů. Technologie je založená na využití minerálů a katalyzátorů aplikovaných na textilii. Ty se v případě, že jsou aktivovány světlem, umějí zbavit všech znečišťujících prvků. Gunrid se v obchodech Ikea objeví příští rok. Jde o první produkt, kterým společnost bojuje proti znečištění vzduchu v interiéru.

Originální rolety z papíru

Kolekce rolet thajské designérky Natchar Sawatdichai nabízí udržitelnou alternativu k těm, jež jsou vyrobené z plastu. Sawatdichai vystudovala obor produktový design a design nábytku na londýnské Kingston University. Navrhla rolety z papíru, neboť podle ní je naprostá většina dalších výrobků tohoto typu vyrobena z příliš složitých materiálů.

„Když říkám, že jsou materiály příliš složité, myslím, že nabízejí něco, co zákazníci nejen nepožadují, ale ani nepotřebují. Tyto materiály navíc vyžadují mnoho další energie k tomu, aby byly vůbec vyrobeny,“ říká Natchar Sawatdichai. „Zvykli jsme si na to, že produkty mají krátkou životnost, a velmi rychle je nahrazujeme novými.“ Papír je udržitelná, levná a snadno dostupná alternativa k všudypřítomným plastům, jež se v současné době pro výrobu doplňků do domácnosti používají nejčastěji. Papír reprezentuje všestranný materiál, je k dispozici v mnoha formátech, podporuje experimentování a nabízí jedinečný výběr možností. Výroba jedné rolety zabere zhruba 6 až 7 hodin.

text Mirka Horáková foto archiv firem

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *