Tipy, jak si zařídit malý útulný byt

I v malém bytě si můžete žít jak král. Je však potřeba pracovat s omezeným prostorem, proto musíte volit správný nábytek a vhodně ho umístit. Jak?
Po malých bytech je stále velká poptávka hlavně ze strany singles a mladých párů. Využívají se jako startovací byty – první bydlení po vyskočení z hnízda. I v těchto menších obydlích můžete díky práci designerů a architektů bydlet pohodlně a vkusně zároveň.

Jak opticky zvětšit prostor?

Do malých prostorů se hodí bílá v kombinaci s černou. Pokud trváte na pestřejších barvách, volte maximálně jejich světlé odstíny. Opticky prostor zvětší, respektive nebudou ho zmenšovat. To platí pro stěny, podlahy i nábytek. Držte se jednoho oblíbeného stylu nebo byt zařiďte minimalisticky. Nábytek, hlavně křesla a minimalistické pohovky do malých bytů na trhu naleznete snadno.

Při volbě dávejte pozor na materiál nábytku. Drahocenný prostor opticky zmenšuje i například dřevo. Je to skvělý materiál, ale do malých bytů se ve větším množství nehodí. U doplňků platí, že méně je více. Přeplněné police působí stísněně, zato pár pečlivě vybraných dekorací nádherně vynikne.

Víc světla!

Obývací pokoj a kuchyň se často propojují. Výsledný dojem otevřeného prostoru byt provzdušní a přidá další optické centimetry. Světlo je váš nejlepší kamarád, proto je třeba dostat ho do bytu co nejvíce. Vyhněte se lustrům a investujte do kvalitního bodového osvětlení. Perfektní je bodové osvětlení rozmístěné po celé ploše stropu. Vypadá moderně a osvětlí i rohy místnosti. Prohrajte si také s umístěním zrcadla nebo si pořiďte skříň se zrcadly na dveřích. Závěsy nahraďte žaluziemi. Čím „čistší“ design a více světla, tím větší prostor.

Vhodný nábytek šetří místo

Do malého bytu jsou ideální vestavěné skříně. Pokud je nemáte, pořiďte si alespoň skříň vysokou až do stropu. Oblečení může viset ve dvou patrech a vy tak nejlépe využijete celý prostor. Otevírací dveře potřebují další místo, proto v katalogu koukejte po skříni s dveřmi posuvnými.

Spaní je možné vyřešit postelovým patrem, rozkládacím gaučem nebo koupí postele s úložným prostorem, kam navíc snadno uskladníte sezónní oblečení. Hitem jsou vyšupovací postele, sklápěcí jídelní stoly a různé další varianty skládacího nábytku.

Skutečně u televize potřebujete gauč nebo postačí pohodlné křeslo? Při zařizování malého prostoru si takové otázky pokládejte, nepořizujte zbytečnosti a šetřete místem. Některé věci jsou však nezbytné. Máte práci, kterou občas vykonáváte z domova? Velky pracovní stůl je pro vás nutná investice jak prostorová, tak finanční.

Spokojenost závisí na rozmístění nábytku

Správné rozmístění nábytku je klíč k příjemnému bydlení. Po bytě máte „vyšlapané“ trasy, které musí zůstat volné. Přerušení této cesty povede ke kolizím, pocitu sevřenosti a klaustrofobie. Vhodný poměr zastavené plochy a plochy volné se uvádí v poměru 3:2.
V opravdu malých bytech se počítá s každým kouskem prostoru a nabídka nábytku nemusí přesně sedět. Šikovný truhlář si s tím poradí, avšak nábytek na míru vyjde dráž. Investici si rozmyslete. Pokud máte v plánu se v budoucnu přestěhovat do většího, peníze se vám budou hodit tam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *