Topná sezóna se blíží. Jak můžete ušetřit na energiích?

Podzim klepe na dveře a než se nadějete, vytáhnete ze skříně teplé kabáty a zapnete topení. Ceny energií se každým rokem zvyšují, a tak by vás určitě zajímalo, jak se na nich dá ušetřit. Přečtěte si naše tipy a ušetřete ročně na energiích i několik tisíc.
Netopte nazdařbůh
I když máme v našem podnebném pásu zimy poměrně mírné, přesto několik měsíců v roce protopíte. Nemusíte sedět doma v kulichu, abyste ušetřili -stačí se držet následujících pravidel:
Byt nepřetápějte. Chodit doma ve spodním prádle je sice lákavá, ale poměrně drahá představa. Raději si byt vytopte na příjemných a ekonomicky přijatelných 20 °C a oblékněte si svetr.
• Přesvědčte se, že radiátory nic nekryje a nalepte si za ně reflexní fólie, které zamezí unikání tepla do stěny jeho odražením zpět do místnosti.
• Pořiďte si ještě před nástupem zimy kvalitní okna. Nedovolte, aby vám teplo unikalo netěsnícími okny.
Větrejte jen krátce, zato několikrát denně. Byt vám nevymrzne jako při neustálém větrání a nebudete topit, jak se říká, Pánu Bohu do oken.

I na spotřebičích se dá ušetřit

Že je výhodnější mít doma z hlediska úspornosti spotřebiče energetické třídy A+++, už ví snad každý. Málokdo už však ví, že elektřinu vám užírají i zdánlivě vypnuté spotřebiče v pohotovostním, tzv. stand-by režimu. Dalším na energie náročným spotřebičem je počítač, který byste měli vypínat, pokud ho zrovna nepoužíváte, a zaměřit byste se měli také na monitor. Starší monitory využívají k podsvícení zářivky, které spotřebují při svém provozu více energie než moderní monitory podsvícené LED diodami.
Změňte dodavatele
Výměnou dodavatele energií můžete ušetřit i ročně poměrně dost tisíc. Se státem regulovanými poplatky, které tvoří část ceny energií, sice nehnete, ale můžete si vybrat takového dodavatele energií, které k nim připočítává menší obchodní složku cenu než váš současný. Pokud se vám nechce na vlastní pěst propátrávat džungli trhu dodavatelů energií, využijte existence online kalkulaček cen energií, které vám rychle spočítají, který dodavatel vás vyjde nejvýhodněji.
Nemusíte se děsit momentu, kdy ve schránce objevíte dopis od svého dodavatele energií, stačí si vybrat levnější službu a zažít si úsporné návyky při spotřebě a příští rok vás třeba mile překvapí přeplatek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *