Vykašlete se na mamahotel! Jděte do vlastního

Je vám přes 30 a pořád bydlíte u rodičů? Přestřihněte konečně pupeční šňůru a začněte žít po svém. Poradíme vám, co vám start do samostatné existence usnadní.

Třicátníci mamahotely zbožňují

Tento fakt dokládá skutečnost, že každý třetí třicátník a každá pátá třicátnice si i ve svém pokročilém věku užívají maminčiných buchet a veškerého komfortu bydlení u rodičů. Do Čech se tento pohodlný trend dostal z Itálie, kde u svých rodičů setrvává až 90 % dítek ve věku nad třicet let. Naštěstí však tyto tendence směrem k severu slábnou a Skandinávci balí kufry z rodného domu pro jistotu hned, jakmile je to aspoň trochu možné. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně zůstáváte doma, když se vaši kamarádi žení a vdávají a zakládají si vlastní rodiny?

Co drží dospělé lidi u rodičů

Přiznejte si to. Levné bydlení, dokonalý servis, žádné provozní starosti. Kdo by odolal? Člověk si velice rád zvykne na to, že lednice je stále plná, čisté ponožky k dispozici dnem i nocí a složenky může pustit z hlavy. Na druhou stranu si musíte připustit, že si občas připadáte lehce nesvéprávně. Navzdory vašemu pokročilému věku vás maminka neustále vychovává a peskuje a vodit si do svého dětského pokojíčku potenciální životní partnery taky není zrovna sexy. Prozraďte hned na prvním rande, že bydlíte u rodičů, a na druhou schůzku už se nemusíte obtěžovat.

Jak opustit mamahotel?

• V první řadě se musíte odhodlat. Dokud budete žít v přesvědčení, jak je vám doma báječně, nepodaří se vám to. V rámci přípravy na vylétnutí z rodného hnízda se zapojte do domácích prací. Zkuste si sami vyprat, vytřít podlahu nebo nakoupit, ať jste v obraze, kolik co stojí. Máte nějaká oblíbená jídla? Naučte se je vařit.

• Sežeňte si vlastní bydlení. Myslete na to, že už nejste nejmladší a je dost pravděpodobné, že v horizontu několika málo let zatoužíte sami zahnízdit a mít děti. Proto necpěte peníze do podnájmu, ale pořiďte si rovnou svůj byt. Hypotéka vás vyjde zhruba tolik co nájem, ale byt bude váš. Pokud si nejste jistí, že věcem okolo koupě nemovitosti rozumíte, kontaktujte osvědčenou realitní kancelář. Třeba zkušení makléři z Fincentrumreality vás bezpečně celým procesem provedou.

• Až se utáboříte v novém bytě, stačí už jen vytrvat a zvyknout si na to, že co si sami neuděláte, to nemáte. Když si nedojdete nakoupit, budete mít hlad. Když si nevyperete, půjdete do práce v teplákách. Když nezaplatíte účet za elektřinu, vypnou vám ji. Během samostatného bydlení se naučíte postarat se sami o sebe a věřte tomu, že na sebe budete nakonec nebetyčně pyšní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *