Vytopená podlaha, co dělat?

Vytopená podlaha, strop nebo stěny nejsou bohužel nic neobvyklého, stává se to poměrně často. Rozvody a zařízení se rozbíjejí, ničí a většinou to končí malou nebo velkou katastrofou. Důležité je vždy zachovat chladnou hlavu a jednat rychle. Co konkrétně dělat, když máme vytopenou podlahu? Pokračujte ve čtení.

Když je voda všude

Přišli jste do svého bytu a vidíte jen potopu? Pěkné přivítání. Místo nadávání nebo pláče rychle najděte uzávěr vody a vypněte ho. Slouží to jako prevence, kdyby voda u vás v bytě stále někde unikala. Pokud vidíte, že voda teče od souseda, okamžitě ho na to upozorněte.

Dalším krokem je zavolat odbornou firmu, která odhalí a vyřeší příčinu “potopy” u vás doma. Ve většině případů se jedná o prasklé vodovodní potrubí, prasklou přívodní hadici od pračky nebo rozbitou myčku na nádobí.

Obracejte se na instalatéry nebo v případě že se nehoda stane v noci nebo o víkendu spojte se s havarijním servisem. Pokud voda teče na ulici, z hydrantu nebo z kanálů, kontaktujte vodárnu nebo správu kanalizací.

Podlahu nestačí jen vytřít do sucha

Pokud jste se vy sami nebo vás někdo vytopil, rozhodně nespoléhejte na pouhé vytření podlahy. Musíte také odmontovat soklové a obvodové lišty, aby se voda nemohla dostat do stěny.

Voda velmi rychlé zatéká a žádná podlaha na vodu nereaguje okamžitě. Až s postupem času by se vám mohly objevit plísně, a to nejen na podlaze, ale také na stěnách, nábytku, protože voda začne vzlínat. Klíčové je tak vysoušení podlah spojené s vysoušením zdiva.

Parozábrana mnohdy nepomůže

Velmi často se stává, že lidé spoléhají na parozábranu, která má podlahu před vlhkostí chránit. Problém ale spočívá v tom, že se nikdy neví, jestli se voda dostala pod parozábranu nebo je nad ní.

V obou případech je risk, podlahu nerozebrat a nezjistit skutečný stav. Jinak hrozí vznik plísní a jiných mikroorganismů, které nejsou lidskému organismu prospěšné a pro alergiky přímo nebezpečné.

Postup krok za krokem

1. demontovat soklové lišty
2. demontovat podlahu (v menším rozsahu stačí rozebrat pouze zasaženou část podlahy)
3. nechat úplně vyschnout podklad
4. neošetřovat stěny dokud nejsou úplně suché
5. namontovat starou vyschlou podlahu nebo položit novou

Vysoušení podlahy

Zjistit, zda je podlaha a její podklad dostatečně vysušený je pro laika obtížné. V případě velkého vytopení to navíc může trvat velmi dlouho a plísně se stejně mohou objevit. V obou případech doporučujeme kontaktovat odbornou firmu, která má své postupy, technologie i zkušenosti.

Odborná firma vám navrhne plán vysoušení. V rámci tohoto lánu zhodnotí stav podlahy, navrhne účinné řešení, které díky speciálním technologiím zrealizuje. Získáte tak odborné vysoušení podlah, které je 100% účinné, rychlé a navíc výsledek je dokonale vysušená podlaha. Nehrozí tak plísně ani jiné problémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *