Zahrada jako v tropech

Moderní interiéry s celoročně vysokými teplotami a velkými prosklenými stěnami oplývají dostatkem, či dokonce přemírou denního světla. Jsou proto jako stvořené pro pěstování tropických rostlin.

Pokud si pořizujeme zimní zahradu, patrně v ní budeme chtít pěstovat i rostliny. Ale vše by mělo souviset se vším, tedy i přání obyvatel, stavební konstrukce i nároky rostlin. Máme-li se z rostlin dlouhodobě těšit, měli bychom respektovat biologické potřeby jednotlivých druhů. Každá rostlina potřebuje svůj životní prostor, aby se plně rozvinula do krásy, kvetla a plodila. Při volbě druhů bereme v potaz estetické hledisko, ale také pěstitelskou náročnost a typovou jednotnost.

Inspirujte se v přírodě

Výběrem konkrétních rostlin navodíme iluzi opravdové přírody a podle toho také postupujeme při rozmisťování květin v prostoru. Přirozená krajina je živá až dynamická. Má své úrovně, na kterých se daří různým rostlinám. Tento fakt bychom se měli snažit simulovat. Vezměme například les. Spodní patro okupují mechy, traviny a byliny. O něco výše rostou keře a křoviny a nad nimi se tyčí stromové patro.
Dominantní rostliny zpravidla neumisťujeme na centrální místo, spíše jimi vytvoříme jakousi excentrickou osu. Nevhodné jsou rostliny, které se příliš rozkládají do šířky a mají husté, sytě zelené listy. K těmto dominantám přidáváme zpravidla rostliny menšího vzrůstu, jež poněkud zjemňují jejich masivnost.

Exotická flóra

Jestliže si myslíte, že nízké venkovní teploty vám znemožňují doma pěstovat exotický rovníkový porost, dejte šanci vytrvalým fíkusům. Mohutná rostlina s tlustými listy může vyrůst až do výšky dvou metrů a vytváří ideální zátiší s barevnými květinami. Dobře reaguje na zvýšenou vlhkost vzduchu a mírné sluneční záření. Díky odolnosti a nárokům na život v domácím prostředí se nemusíte bát umístit fíkus třeba i k severním oknům. Snažte se ale vyvarovat rychlých teplotních přechodů.

Dovolená celý rok

Rádi byste si připomněli letní dovolenou u moře? Vsaďte na rostliny se vzhledem palmy. Velmi oblíbená je například dracena. Při výběru této nápadné rostliny narazíte na jednobarevné i strakaté listy, ale jaký druh zvolíte, závisí pouze na vašem přání. Mějte ale na paměti, že pestré listy budou vyžadovat větší péči. Než si dracenu pořídíte, najděte pro ni vhodné místo – nejlépe bez přímého slunečního svitu a průvanu.

Orchideje kvetou stále

Už jste si pořídili exotickou zeleň a hledáte další vhodné typy rostlin, které by přibližovaly design vašeho domova rozmanité exotice? Pořízení půvabných orchidejí se pro vás v tomto případě stává téměř nutností. Orchideje s různobarevnými květy můžete navíc přesně sladit s dominantními barvami vašeho pokoje nebo zimní zahrady. Návštěvy budou jistě obdivovat dvoubarevné květy orchidejí, ladící s odstíny vašeho domova. Nejobdivovanější bývají fialové, růžové a bílé.

Překrásné květy ale na oplátku požadují kvůli svému životnímu cyklu specifickou péči. Obvykle se rostliny přihnojují speciálním hnojivem pro orchideje, v zimě je ale díky zimnímu spánku hnojit nemusíte. Jednou za rok nastává u orchidejí vegetační klid, kdy květina neroste ani nekvete. Nabírá tím sílu na další období a po klidové fázi se opět květy bohatě rozvinou.

Exotika v podobě orchidejí navíc zasáhne všechny vaše smysly. Například druh Miltonia s velkými květy nejenže úžasně zpestří okolní prostředí, ale také příjemně provoní váš domov.

Chladná zahrada

Jestliže neplánujete svoji zimní zahradu celoročně obývat, respektive nepočítáte s jejím vytápěním, vytvoříte ideální prostředí pro rostliny původem subtropické. Vyhovuje jim zimní teplota dosahující jen několik stupňů nad nulou a samozřejmě i dostatek světla. Můžete zde zazimovávat rostliny, například muškáty, které by nepřežily mráz venku, ale přes zimu potřebují určitý chlad i světlo. Ze subtropických rostlin se zde může dobře ujmout oleandr, juka, pitaya i citrusy a fíkovníky, krásný je také eukalyptus. Tyto všechny rostliny milují teplo, ale v zimě potřebují odpočinek v chladu, ideálně v teplotě mezi 5 a 10 °C.

 

Text Jana Šulcová foto archiv autora

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *