Zahradní dlažba: atraktivní design i praktický povrch

Bydlení, to není jen samotný dům, ale i jeho okolí. A nezáleží na tom, jestli jde o rozlehlý pozemek či malou předzahrádku. K tomu, aby prostranství kolem obytného objektu působilo vždy upraveně, aniž by přitom potřebovalo spoustu hodin náročné údržby, pomáhají venkovní dlažby.

Pokud se chystáte k nákupu dlažby, je nejlepší napřed navštívit něktrou ze vzorkoven, které sofistikovaní výrobci mívají. Jde o venkovní plochy, které jsou někdy dokonce volně přístupné po celý rok, 24 hodin denně. Můžete se tam procházet, relaxovat, a při tom si na vlastní oči, nohy i ruce vyzkoušet aplikované dlažby a další prvky. Jiní výrobci zase sázejí spíše na vnitřní showroomy, další nabízejí obojí. Vše je obvykle přehledně popsáno a označeno, takže vybírat není problém. Navíc spolehlivě zjistíte, jestli barva i povrch zvolených produktů odpovídají obrázku, který jste si o nich udělali z fotografií v katalogu.

Základní kroky výběru

Prvním parametrem je výška dlažby. V potaz je nutno samozřejmě brát také to, jakým způsobem bude využívána a zda bude sloužit jako pochozí nebo pojezdová plocha. Následuje volba tvaru a velikosti prvků. I v tomto případě je třeba akceptovat očekávanou funkčnost zpevněného povrchu. Zatímo pro terasy a okolí bazénů se hodí větší formáty, na chodníky nebo příjezdové cesty jsou vhodné zase klasické běžné dlažby. Nicméně stále častěji se i tady prosazují moderní prvky velkých rozměrů, které mají méně spár, takže opticky sjednocují výsledný prostor, a díky svému nekomplikovanému a čistému vzhledu navíc působí luxusně.

Povrchy vhodné pro grilování

Vedle designu i typu dlaždic hraje při jejich výběru důležitou roli také povrch. Jste-li příznivci zahradního grilování a bojíte se, aby na dlažbě nezůstávaly mastné skvrny od oleje či stopy po uhlících, měli byste se zaměřit na odolnější produkty. S agresivními nečistotami si skvěle poradí například betonové výrobky s úpravou UV zářením. Povrch s dvojí vrstvou laku vytvrzeného UV lampou nedovolí nečistotám vniknout dovnitř prvků, takže je lze snadno snadno odstranit s pomocí vody a kartáče, případně tlakovou myčkou do 100 barů.

Text: redakce -ll-, foto: Best, Keramika Soukup, Presbeton, Los Kachlos

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *